Döntés után az SZDSZ: sírjanak vagy nevessenek?
Az SZDSZ-ben két markáns vélemény különböztethető meg a vasárnap éjjeli döntés után. Sokan úgy gondolják, hogy Bajnai Gordon miniszterelnökké jelölésével hozták elérhető közelségbe az évek óta sürgetett reformokat. És ha mégsem menne át a szocialistákon a megszorító-válságkezelő csomag, akkor jöhet az előre hozott választás. A másik markáns vélemény az, hogy ha Gyurcsány Ferenc nem tudta átvinni az MSZP-frakción a Reformszövetség programját, akkor vajon miért sikerülne ez Bajnainak?
E két eltérő vélemény lényegében lefedi a "válságriadós" (Bajnai mellett személyesen is elkötelezett) Kóka János, illetve a kiegyezéspárti Fodor Gábor főbb érveit. Több forrásunk szerint a két rivalizáló tábor kiegyezett egymással. Ezt hosszas győzködés, szervezkedés, személyeskedő viták előzték meg, de végül is a többség beállt Bajnai mögé. Ebben az előre hozott választástól (az SZDSZ kiesésétől) való félelem mellett a szocialisták nyomásgyakorlásának is lehetett szerepe, akik forrásunk szerint "nem kicsit" presszionálták a liberálisokat. Többen rámutattak a fővárosi költségvetési patthelyzet és a Demszky Gábor politikai túlélése közt vélelmezett párhuzamokra (ez az összefüggés legalább két szavazatot magyarázhat: Demszkyét és John Emese fővárosi képviselőét).
Végül az elnökkel együtt tizenhárom fős ügyvivői testületből nyolcan szavazták meg Bajnait: a pártelnök, Demszky Gábor, Horn Gábor kampányfőnök, John Emese fővárosi képviselő, Kóka János frakcióvezető, Világosi Gábor parlamenti alelnök és Wittinghof Tamás polgármester. Az ülésen nem vett részt, de ezt az álláspontot osztotta Eörsi Mátyás is. A támogatók közül öt a frakció tagja (Eörsi, Fodor, Horn, Kóka és Világosi). Bajnai ellen voksolt Fodor két támogatója: Béki Gabriella és Gulyás József, valamint az új generációsok, Csőzik László, Léderer András és Gusztos Péter. Csak utóbbi jelezte, hogy tiszteletben tartja a döntést, de Békiről és Gulyásról a jelek szerint le kell mondania Fodornak - ők aligha támogatják ezek után a Bajnai-kormányt, és nyitott kérdés, hogy a Bajnai-ellenes ügyvivők mennyire "nyitják ki" a vitát (erről bővebben lásd keretes írásunkat - a szerk.).
A tizenkilenc fős frakcióból tizenöten támogatták (köztük a legbefolyásosabbak, Magyar Bálint, Kuncze Gábor, Pető Iván), négyen ellenezték Bajnai jelölését. A meggyőző többség informátoraink szerint csökkenti a vasárnap még többek által valószínűsített pártszakadás esélyét - de nem zárja ki. Az elnökválasztási csalási botrány, illetve a koalíció felbontása óta nem voltak ennyire erősek az indulatok a liberális pártban. Úgy tudjuk, hogy elsősorban Fodor szűkebb stábjából máris többen fontolgatják a kilépést. Egyik forrásunk szerint ezek után nagy kérdés, hogyan dönt az országos tanács, amelynek a Fodor-párti Szent-Iványi István az elnöke. A testület most felértékelődött: jóvá kell hagynia Bajnai jelölését, és az országos küldöttgyűlést is összehívhatja. Így újabb nyílt hatalmi harc előtt nyithatja meg az utat.
Kérdés tehát, hogy Fodoréknak a történtek után sikerül-e elhihetniük, hogy ha nem jön be Bajnai programja, akkor még mindig ott az előre hozott választás opciója. Fodorék és Kókáék is az utolsó pillanatokig győzködték a megyei vezetőket, és míg néhány napja még tizennégy megye foglalt állást külső szakértő megválasztása mellett, vagyis Bajnai ellen, addig vasárnap estére már csak nyolc középvezető volt ezen az állásponton.
Tiltakozás
Lemondott az SZDSZ Békés megyei elnöke, és azt fontolgatja, hogy a pártból is kilép, ha nem lesz előre hozott választás - olvasható a Békés Megyei Online hírportálon. Nagy Béla, aki a rendszerváltás óta Medgyesegyháza polgármestere, már korábban bejelentette távozását, mert nem értett egyet azzal, hogy tavaly az SZDSZ "elfogadta az ország gyalázatos költségvetését". Nagy kifogásolja, hogy a vasárnapi döntésnél figyelmen kívül hagyták a megyei liberálisok véleményét.