Feszültségek az MSZP vezérkarában

Feszült volt a szocialisták hétfői frakcióülése. A képviselők közül többen Gyurcsány Ferenc pártelnöki posztjának megtartása mellett érveltek - olykor személyeskedésektől sem mentes vitában. Az immár miniszterelnöki és pártelnöki tisztéről is lemondott Gyurcsány pedig közölte: Lendvai Ildikó, Kiss Péter és Vadai Ágnes kivételével senki sem támogatja igazán a pártelnökségből.

Nem volt feszültségmentes a szocialisták délelőtti frakcióülése: a vitát elsősorban azok a sajtóhírek generálták, amelyek szerint valójában a megyei elnökök "puccsolták meg" Gyurcsány Ferencet a hétvégén, a pártelnök az ő nyomásukra mondott le. Lapunk forrásai szerint Gyurcsány is felszólalt az ülésen, miután Gál Zoltán képviselő a hétvégi események tisztázására kérte. A távozó miniszterelnök elmondta, hogy milyen érvekkel támasztotta alá a pártelnöki székéből való távozását, majd kijelentette: "tudomásul veszem, hogy az elnökségben és a megyei elnökök körében elfogyott a többségem".

Gyurcsány Ferenc a Parlamentben

Megbízható forrásaink szerint Gyurcsány azt is közölte: az elnökségben csak Kiss Péter, Lendvai Ildikó és Vadai Ágnes támogatására számíthat igazán. Ez a kijelentése komoly feszültséget okozott a vezérkarban, akik közül Szekeres Imre és Lamperth Mónika elnökhelyettesek és Ujhelyi István csak később érkezett az ülésre. (A belső feszültség fokozódását jelzi, hogy több helyről is megerősített információink szerint bekérték az elnökségi tagoktól hétvégi telefonforgalmukat, hogy kiderüljön: honnan szivárogtak ki idő előtt a hírek az ülésről.)

A frakcióülésen többen éles kirohanást intéztek a megyei elnökök és az elnökség ellen. A megyei elnökök közül elsőként Szabó Imre (Pest megye), majd Burány Sándor (Budapest), Kolber István (Somogy), Pál Béla (Veszprém) és Gúr Nándor (Borsod megye, elnökhelyettes) szólalt fel, mindannyian kikérték maguknak a gyanúsításokat, miszerint miattuk mondott volna le Gyurcsány.

Az elnökségi tagok közül Hiller István szólalt fel - Gyurcsány visszalépése ellen állást foglalva. A frakciótagok közül többen - így például Vojnik Mária egészségügyi államtitkár - a kormánybiztos Suchman Tamást kritizálta, amiért a szombati lemondás előestéjén az ATV műsorában azt mondta, hogy Gyurcsánynak a pártelnöki székből is távoznia kell.

Suchman Tamás lapunk információi szerint a vele szemben megfogalmazott, olykor személyeskedésig is elmenő kritikákkal kapcsán a képviselőcsoport ülésén azt mondta: "megkövetlek benneteket", de azt is hozzátette: teljesítmény nélküli a kormánypárt munkája, azok pedig, akik eddig dicsérték, most ne támadják Gyurcsányt és fordítva. "Én vállalom azt, amit mondtam, mindenki más is maradjon korrekt" - hangzott el Suchman felszólalásában. A frakcióülésen szót kért és kapott Herczog Edit EP-képviselő is, aki kijelentette: azért tartózkodott Bajnai Gordon jelölésénél, hogy jelezze, nem ért egyet Gyurcsány pártelnöki távozásával.

A frakcióülésen felvetődött az is, hogy Gyurcsány csak a vasárnapi kongresszuson adja vissza pártelnöki mandátumát (formailag nem is tehet másként), addig pedig "gondolja végig, hogy ez a helyes lépés-e". Egyes frakció- és elnökségi tagok ezt úgy értelmezik, hogy Gyurcsány akár vissza is léphet a pártelnöki lemondástól; ez azonban azután, hogy a miniszterelnök maga jelentette ki, hogy visszaadja pártvezetői mandátumát, nehezen képzelhető el. Igaz, kizárni sem lehet.

Frakcióforrásaink közül többen úgy tartanák helyesnek, hogy amennyiben Gyurcsány mégis visszalépne saját bejelentésétől és megmérettetné magát a pártelnöki székért, úgy azt versenyben - például Szekeres Imre és Kiss Péter ellenében - tegye meg. Ehhez tartozik még, hogy a megyei elnökök a hét végén kinyilvánították: ha új elnököt kell választani a vasárnapi kongresszuson, úgy egyetlen, konszenzusos jelölt legyen. Amenynyiben Gyurcsány mégsem mond le, illetve a kongresszuson "újraindul" az elnökségért, információink szerint nem várható, hogy kihívója lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.