Döntésre várnak a Sportkórházban

Még hosszú hetekig is eltarthat a különböző főhivatalok vizsgálata a Sportkórházban. A munkatársai által megvádolt főigazgató teljes jogkörrel irányítja az intézményt.

Lapunk is hozzájutott olyan dokumentumokhoz, amelyek alapján valószínűsíthető, hogy Berkes István, a Sportkórház főorvosa helyett munkatársai dolgoztak a műtőben. Mint ismert: etikai, szakmai vétségekkel, valamint a betegjogok megsértésével vádolják munkatársai a kórház főigazgatóját. A tiltakozó és leváltást követelő levelet az intézet orvosai másfél hete küldték el az Egészségügyi és az önkormányzati minisztériumhoz, az Egészségbiztosítási Felügyelethez, valamint a Magyar Orvosi Kamarához.

Az aláírók közül a hét végén többen is nyilatkoztak a Népszabadságnak, ám azt kérték: nevüket ne írjuk le, mert Berkes továbbra is teljes jogkörű vezetője az intézménynek, s már így is meglehetősen feszült légkörben látják el a betegeket. A főigazgató a vizsgálat végéig nem kíván nyilatkozni, annyit mondott: semmilyen formában nem akadályozza az intézetben zajló munkát.

A nyilatkozók állítják: a vizsgálóknak átadták azokat a kórlapokat, műtéti naplókat, amelyekkel bizonyítható, hogy az elmúlt három évben több száz alkalommal több műtőben is operált azonos időpontban papíron a főigazgató főorvos. S bár a miniszter e hét végére ígérte a vizsgálat lezárását, az nem történt meg. A tárca kommunikációért felelős munkatársaitól megkérdeztük: miért nem mentette fel a miniszter a vizsgálat idejére a főigazgatót? A válasz: az ártatlanság vélelme mindenkit megillet.

- Eddig csak az orvosok egyenkénti meghallgatása zajlott - mondta keserűen egy orvos, aki azért nem vállalta a nevét, mert - mint mondta - a főigazgató a tíz orvos által aláírt levél nyilvánosságra kerülése után jelezte: fegyelmi eljárást kezdeményez azok ellen, akik az engedélye nélkül nyilatkoznak, vagy egyéb módon szóba állnak a sajtóval. (A kórház működési rendjében egyébként létezik szabály, amely a sajtóval való kapcsolattartást előzetes főigazgatói engedélyhez köti.) Az orvos arra a kérdésre, hogy nem érzik-e bűnrészesnek magukat a "lázadók" is, hiszen ha igazak a vádak, évekig operáltak Berkes helyett, vagyis "falaztak" a főigazgatónak, azt válaszolta: így történt. De mindig van egy pont, ami után már nem vállalható ilyen helyzet. Ebben az ügyben ez most következett be. Egy kezdő orvost az "egekbe röpít", ha a főnök azt mondja: fiam, kezdd el helyettem, majd jövök... Hiszen ez azt jelenti: a főnök megbízik bennem. Aztán ha az ember már egyedül be is fejezheti a beavatkozást, az tényleg mindennek a csúcsa. Ám volt olyan helyzet is, amikor a helyi érzéstelenítéses beavatkozás előtt kicsit még rá kellett bódítani a beteget, nehogy rájöjjön: Berkes doktor ott sem lesz a műtőben. "A főorvosnak valamenynyien nagyon sokat köszönhetünk szakmailag, ezt tudva is van egy pont, amikor már nem működik tovább a rosszul értelmezett szolidaritás." Az orvos szerint mielőtt a nyilvánossághoz fordultak, számtalanszor szóltak a levélben jelzett problémákról a főigazgatónak, kérték, változtassanak közösen. Berkes István ezt rendre megígérte, majd nem történt semmi. Az orvoskar legutóbbi ultimátumára Berkes kétnapos gondolkodási időt kért, majd annyit mondott: átgondolta, küldjék el a levelet, akinek csak akarják. Megtették, de ki tudja, lehet, hogy valóban rosszul döntöttek. A vizsgálók jönnek-mennek a főigazgató pedig naponta adja a tudtukra: mennyire befolyásos emberek a barátai. A nyilatkozók szerint az is lehet, hogy elvesztik a csatát. De nem adják fel: újabb levelet adtak postára, ezúttal az országos tiszti főorvosnak.

Szabó Bernadett
Szabó Bernadett
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.