Váratlan médiabarátság

Kisebb módosításokkal jóváhagyta a médiatörvény legutóbbi ismert koncepcióját az MSZP új elnöksége. Ha a Fidesz is támogatja, akár a jövő héten benyújthatják a tervezetet az Országgyűlésnek.

Néhány apróbb, de lényeges módosítással elfogadta a kormánypárt új összetételű elnöksége a médiatörvény jelenlegi változatát - tudtuk meg. Az MSZP vezetői tavaly év végén még nemet mondtak az azóta lényegesen nem módosított törvénytervezetre.

Újságírók és médiaszakértők azért bírálták a médiarendszert újraformáló szabályozást, mert az tovább erősítené a politikai befolyást a közszolgálati médiumok és a médiaszabályozás egyes szegmensei felett. Az egyik változás szerint a közszolgálati médiumok működését meghatározó testületekbe - a közszolgálati tanácsba, a tulajdonosi vagyontestületekibe - nem öt-öt, hanem hat-hat személyt jelölnének; hármat a kormányzati, hármat az ellenzéki oldalról. A változtatást azért tartotta szükségesnek az MSZP, mert a korábbi verziónál az ötödik főben "meg kellett volna egyezni" a jelölés során. Így valamelyik "oldal" többségbe került volna a majdani irányító testületekben. Az új felosztás viszont fenntartja a mai kuratóriumok paritásos rendszerét és a konszenzuskényszert - mondják forrásaink. Az irányítás rendszere is lényegesen megváltozik, hiszen a közszolgálati tanács dolgozza ki a stratégiát és köt finanszírozási szerződést a közmédiumokkal. A köztévék és -rádiók élén álló vagyoni testületek és a mai elnököket felváltó vezérigazgatók ezt a stratégiát hajtanák végre.

- Az SZDSZ ebben a formában nem írja alá a jogszabály tervezetét - közölte Pető Iván, a párt médiapolitikusa, aki ősszel még nem kifogásolta e tervezet legfontosabb szabályait. Most elsősorban azzal nem ért egyet, hogy a közszolgálat meghatározó testületeibe pártpolitikusokból álló grémium jelölné a tagokat. Ehelyett azt javasolta, hogy a jelölőbizottság egy-egy tagját a miniszterelnök, a köztársasági elnök, az Állami Számvevőszék és a Magyar Tudományos Akadémia adja. Ez a testület nyílt pályázaton keresné meg a médiairányító testületek lehetséges tagjait, akik közül végül az Országgyűlés választhatna.

- Az MDF aláírja a dokumentumot - mondta munkatársunknak Zsigmond Attila, a demokrata fórum szakpolitikusa.

A Fidesz elkötelezett egy új médiatörvény elfogadásában, a most létező szakmai tervezet pedig kisebb módosításokkal alkalmas lehet arra, hogy a parlament elé terjesszék - mondta a Népszabadságnak Cser-Palkovics András, a párt szakpolitikusa. Az ellenzéki párt az MSZP elnökségének döntését ismerve is támogatja a tervezetet. A Fidesz politikusa szerint már a hét elején megszülethet a politikai kompromisszum annak benyújtásáról. A Fidesz végső álláspontja attól is függ, mi áll majd abban a Pénzügyminisztérium által ígért háttértanulmányban, amely a közszolgálati média új törvény szerinti finanszírozási modelljét vizsgálja.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.