Egy tehetséges nap
Polgár Judit világbajnok sakkozó szimultánt játszik tizenkét játékossal. Odamegy az elsőhöz, kezet fog vele, aztán lép. Partnere a táblához nyúl és kitapogatja, hogy mivel kezd ellene a világbajnok. Polgár Judit partnerei vakok vagy gyengén látók, többségük mégis profi sakkozó. Speciális táblán játszanak, a mezőkön lyukak segítik az eligazodást.
Ahhoz ugyanis, hogy valaki jó sakkozó legyen, nem kell okvetlenül látni. Többek között erre szerették volna felhívni a figyelmet a Vakok és Gyengénlátók Intézetében szerdán megrendezett tehetség napján: fogyatékos ember is lehet kiváló sportoló, művész, tudós vagy csak jó szakember. - Nem szabad, hogy a fogyatékosság, a hátrányos helyzet eltakarja egy ember tehetségét - hangsúlyozta Kovács Kálmán, a szervező Tehetséges Magyarországért Alapítvány tiszteletbeli elnöke.
Göncz Árpád, Kertész Imre, Jancsó Miklós, Polgár Judit, Spiró György, Rubik Ernő, Vágó István, Bojár Gábor: néhány név az alapítvány Tehetség Tanácsának tagjai közül. Az elnök szerint ők mind kivételesen szerencsés emberek, hiszen tehetségük kibontakozhatott, de éppen ezért felelősek is mások tehetségéért. A 2005-ben alakult alapítvány célja: ne vesszenek kárba az ország tehetségei. Sem azért, mert egy kis faluba születtek nehéz körülmények közé, sem azért, mert fogyatékkal élnek.
Sokféleképpen segítik őket: van, akit lemeze kiadásában, van, akit hangszer vagy festékek vásárlásában, egy siket sportlövőt pedig az Európa-bajnokságra való kijutásban. Akad olyan is, akinek egyévi tánctanulását finanszírozzák. Legújabb programjuk is a tánchoz kapcsolódik: országos klubhálózatot szeretnének létrehozni, ahol látók tanítanának vakokat táncolni.
A sakkozók után a vak táncosoké a színpad: a Tengertánc csoport tagjai a Vakok Intézetében tanulnak. Utánuk látó táncosok következnek, de bekötött szemmel. Kicsit lassabb, óvatosabb a mozgásuk, a produkció után zavartan mosolyognak. Aztán közösen táncolnak: így megy a legjobban.