Van recept az új vényekre
Bár az Alkotmánybíróság megsemmisítette a vények adattartalmát szabályozó miniszteri rendeletet, az egészségbiztosító mégis bevezeti az új formátumú vonalkódos vényeket - tudta meg a Népszabadság. Az AB tartalmilag és formailag is kifogásolhatónak ítélte az egészségügyi miniszter két, a receptekre írandó adatokról szóló rendeletét. Az alkotmánybírák érvelése szerint tartalmilag túl sok és felesleges a recepten szereplő információ, formailag pedig sérti az alaptörvényt, hogy az egészségügyi adatok kezelését rendelet és nem törvény szabályozza.
Sereg András, az AB szóvivője lapunknak azt mondta: a testület alapvetően a betegségek nemzetközi kódját, a BNO-t ítélte szükségtelennek a betegek taj száma, lakcíme, neve, kora mellett. Ám miután a testület nem jogalkotó, ezért nem húzhat ki a jogszabályból sorokat. Ezért semmisítette meg az egész rendeletet.
- A beteg személyes adataira szükség van a patikában, mert anélkül nem tudja korrigálni esetleges tévedéseit a patikus - mondta lapunknak Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke, aki emlékeztetett arra, hogy termékkifogás esetén is épp a recepteken szereplő információk alapján lehet "visszahívni" a gyógyszert, s azokból lehet kideríteni, hogy kinek és mennyit adtak el. Horváth Tamás szerint az is lényeges, hogy hány éves a terápiára szoruló, hiszen a dózist meghatározza, hogy gyerek, felnőtt vagy idős ember kapja-e a készítményt. - Ugyanakkor biztosan le tudnánk mondani a vényazonosító, a taj szám és a közgyógyellátásra jogosító igazolvány számának rögzítéséről - tette hozzá. Horváth Tamás kérdésünkre közölte azt is, hogy az Alkotmánybíróság által megkérdőjelezett BNO-számra valójában nincs is szükségük a patikákban.
A jogalkotóknak az év végéig kell feloldaniuk a mostani helyzetet. Ennek a tárca időben eleget tesz - mondta lapunknak a minisztérium sajtófőnöke, Bálint Orsolya.
Bár a szaktárca még nem döntött arról, hogy milyen megoldást javasol, Molnár Márk, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár gyógyszerügyi főosztályának vezetője azt mondta: bárhogy döntenek is a jogalkotók, az nem kerül többletköltségbe. A főosztályvezető közölte, hogy az új receptek elkészítésére kiírt közbeszerzési eljárás lezárult. A kiírásban feltételként szerepelt a rugalmas alkalmazkodás. Felméréseik szerint 1100 háziorvosnak okoz majd gondot az új formátumú vények kinyomtatása, ezért le kell cserélniük a korábbi eszközüket, de ehhez praxisonként tízezer forint támogatást kapnak az OEP-től. Ha pedig a vényen lévő adatok közül valamelyiket törölnék a jogalkotók, akkor legfeljebb az orvos nem tölti ki a helyét. Az addig forgalomba került nyomtatványok nem vesznek kárba.