Pécs: ha harc, legyen harc?

Egyre élesebb a csata a pécsi polgármester-választás két pártjelöltje között, utóbb lejárató elemek is vegyültek a kampányba. A város lakóit ez egyelőre nem hozta lázba.

Az elhunyt Tasnádi Péter pécsi polgármester megüresedett posztjáért május 10-ére kiírt időközi választáson három jelölt indul: Szili Katalin, az Országgyűlés szocialista elnöke, a fideszes Páva Zsolt, aki 1994 és 1998 között volt már Pécs első embere, valamint Juhász István, az MSZP-sből függetlenné "sértődött" városatya. (Juhász István nemcsak a polgármesterségért, hanem a hosszú ideje kómában lévő Toller László megüresedett parlamenti székéért is versenybe száll. Juhász azzal indokolta döntését: az adott választókerületben él, rendelkezik azokkal az információkkal, amelyek szükségesek ahhoz, hogy megfelelően képviselhesse az ottani lakosságot.)

A két pártjelölt csapata március első hete óta üzeneteivel bombázza a választókat, főképp a Fidesz aktív. A harc azzal indult, hogy Páva Zsolt március 6-án felszólította Tóth Bertalant, Pécs MSZP-s alpolgármesterét: május 10-éig ne kössön vagyonértékesítési szerződést, és ne adjon megbízást a pártjához közel álló cégeknek. Tóth válaszul arra kérte Pávát: ne importálja a Fidesz-központ megosztó stílusát Pécsre. Az alpolgármester felvetette: a két nagy párt pécsi szervezete hozzon létre választási etikai kódexet.

Pár nappal később a Fidesz a pécsi háztartásokba eljuttatott egy Páva Zsoltot népszerűsítő kérdéssort, amellyel arra voltak kíváncsiak, hogy a város lakói mivel elégedettek, és mivel nem. Március 14-én Szili Katalin elindította a "Helló, Pécs!" mozgalmat, amely egy 12 pontos program kidolgozásába vonná be a helyieket. Szili megadta a program első hat pontját (útépítések, vállalkozók támogatása, a környezet megóvása, panelfelújítás, jobb közbiztonság, határozott városirányítás), a másik hat pontot viszont a pécsiektől várja. A kezdeményezésre a Fidesz pécsi elnöksége azt felelte, hogy mielőtt Szili programot hirdetne, számoljon el a kormánya okozta károkkal.

Szilit nemcsak a Fidesz, hanem a Magyar Hírlap is támadja: az újság egy telefonos közvélemény-kutatással arról kérdezte a pécsieket, hogy mit szólnak a házelnök hét év alatt felvett 24 milliós költségtérítéséhez. Kocsi László, az MSZP baranyai választmányának elnöke sajtótájékoztatón ítélte el ezt a lejárató módszert azzal, hogy a költségtérítés a mindenkori házelnöknek jár, s a Fidesz tucatnyi képviselője több költségtérítést vett fel, mint Szili. Kocsi azt várná a pécsi Fidesztől, hogy határolódjon el a Magyar Hírlap módszerétől. A Fidesz jelezte, semmi köze a laphoz.

A pécsieket még nem hozta lázba a választási adok-kapok. Az internetes portálokon legfeljebb 60-70 hozzászólást inspirálnak a kampányhúzások. A beírók többnyire ugyanazok, és nem befolyásolják őket a hallottak: érezhetően pártszimpátia alapján mondanak véleményt. Horváth Csaba, a Pécsi Tudományegyetem történész-politológusa úgy látja: félő, hogy a kampányharc során a lejárató elemek kapnak főszerepet. Emiatt a választók számára nem derül majd ki, hogy a két jelölt miképp próbál olyan fontos kérdésekre választ adni, mint például Pécs súlyos eladósodottsága.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.