Az államfő a Gyurcsány-kormányról
2006. szeptember 18.: "Tisztázni kívánom, hogy a köztársasági elnöknek az alkotmány erre a helyzetre nem ad beavatkozási lehetőséget. (...) Gyurcsány Ferenc kijelentései morális válságot okoztak, és nem lehet megengedni, hogy bárki kockáztassa a demokráciába vetett hitet."
2006. október 1.: "A frakciótársaknak szóló miniszterelnöki beszéd ismertté válása mélységesen megrázta Magyarországot. A felháborodás jogos volt. Az országszerte kialakuló békés tüntetések számomra az emberek egészséges erkölcsi érzékét bizonyították. A katarzis, a megtisztulás azonban elmaradt. (...) A miniszterelnök folyamatosan kitér az alapkérdés tisztázása elől. Nem ismeri el, hogy megengedhetetlen eszközöket használt annak érdekében, hogy a hatalmat megtartsa, és azután fogjon hozzá az állami pénzügyek rendbetételéhez. Ez a demokráciába vetett bizalmat ássa alá."
2007. július 16.: "Mindent, amit mondtam ősszel, betű szerint továbbra is fenn kell tartanom. (...) Ami a Gyurcsány-csomagot illeti: ahhoz, hogy ennek a sok szenvedésnek, amit a megszorítások hoznak, értelme legyen, az szükséges, hogy legyen egy világos, hosszú távú terv, de ez is a levegőben lóg."
2007. szeptember 10.: "Természetes, hogy a politika ideológiákat és szimbólumokat használ, jelszavakkal mozgósít és tart össze, érzelmekre is épít. Azonban egyes tetteket nem lehet csak annak alapján minősíteni, milyen jelvényt tesz ki valaki. A 23 millió románnal való fenyegetés például tipikus szélsőjobboldali érvelés volt. (...) Most, amikor a radikális jobboldaltól való félelem napirendre került, tisztázni akarom, hogy a veszély eltúlzását és ezzel a félelem növelését káros manipulációnak tartom."
2009. január 1.: "A válság súlyosan legyengült állapotban találta az országot. (...) A kiút világos meghatározása és az alapvető változások sürgős bevezetése a kormány felelőssége."