Öntsünk tiszta vizet a pohárba!

Sólyom László köztársasági elnök tegnap interjút adott a köztelevíziónak, amit szokatlan időpontban, déli 12 órakor sugárzott az MTV. Az államfő az interjúban egyebek közt az előre hozott választások szükségessége mellett érvelt.

"Úgy látom, hogy egy olyan megoldási kísérlet folyik, amely bevallottan rövid távú, átmeneti hatású. Ráadásul a program tartalmáról sem tudunk semmit" - mondta az interjúban Sólyom László köztársasági elnök, hangsúlyozva, hogy a Gyurcsány Ferenc által javasolt konstruktív bizalmatlansági indítványnak "pontosan az a lényege, hogy nem szól a jövendő kormányprogramról. Ez egy olyan eszköz, amely alkotmányosan ebben a helyzetben nem kifogásolható. Azonban tudni kell, hogy kizárólag személyi döntésről szól, egy régi miniszterelnök helyett új miniszterelnököt kell megválasztani. Ezen túl nincsen mondanivalója, nincs szó a kormányprogram vitájáról, és ez azt is jelenti, hogy ez az eszköz az összes lehetséges technika közül, a legkevésbé demokratikus." Sólyom szerint - idézzük - az öszszes többi eszköz ennél demokratikusabb.

- Mindenesetre nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy Magyarországot a gazdasági válságon kívül nagyon súlyos bizalmi, hitelességi válság is sújtja. Maga a miniszterelnök azért jelentette be a távozási szándékát, hogy az ő szavait használjam, mert a szavahihetősége súlyosan sérült. Ezért el kell ismerni, hogy ez egy olyan politikai lépés volt, amely megnyitotta az utat a változások előtt. Azonban az a változás, ami most itt készülőben van, nem kielégítő, én azt hiszem, hogy a legelső lépés az lenne, hogy öntsünk tiszta vizet a pohárba - jelentette ki az államfő.

Sólyom László kitért arra, hogy európai parlamenti választások előtt áll az ország, s ez valójában "országos méretű bizalmi szavazás lesz". Ennek az eredményeként cáfolhatatlanul tudni lehet majd, hogy az embereknek melyek a pártszimpátiái, milyen érzelmi támogatást tudnak adni az egyes pártoknak, azonban ennél többet nem. A választás tehát érzelmi demonstráció lesz. Éppen ezért - hangsúlyozta az államfő - ma már olyan a helyzet, hogy csak egy előre hozott parlamenti választás adhat esélyt arra, hogy egy stabil, széles körű felhatalmazással rendelkező kormány állhasson fel. Vagyis olyan kormány, amelynek elég háttere van, hogy hosszú távú, többéves programot meg tudjon valósítani, és így ki tudja vezetni az országot a válságból.

Az interjú készítőjének arra a közbevetésére, hogy egy előre hozott választás sokáig tart, s ez a legfontosabb intézkedések meghozatalában súlyos késedelmeket okozhat, Sólyom László megjegyezte: "Én meg úgy látom, hogy ez a mostani kísérlet egészen biztos, hogy egyéves késedelemmel jár majd."

A köztársasági elnök kitért arra, hogy az előre hozott választásnak az az előnye is meglenne, hogy a pártoknak meg kellene küzdeniük a bizalomért. - Csak akkor fogják helyreállítani a hitelességet, ha valóban olyan kampány lesz, amely reális programokkal lép fel, senkit nem hiteget, viszont tisztességes és őszinte.

Nem szorosan bár, de a témához tartozik, hogy Sólyom László az interjúban súlyosan bírálta Gyurcsány Ferencnek azt a kongresszuson tett megjegyzését, amely szerint az igazságszolgáltatás a Fidesz felé húz. Az államfő kötelességének nevezte, hogy megszólaljon ebben az ügyben, és leszögezze: "Ha a miniszterelnök olyan kijelentést tesz, hogy az ügyészség és a bíróság egyes esetekben egy ellenzéki párt sugalmazása szerint működik, az súlyosan veszélyezteti az államszervezet demokratikus működésébe helyezett bizalmat. Nem szabad megengedni ilyen kijelentéseket."

"A pártszimpátiájának adott hangot"

Lendvai Ildikó, MSZP: "A köztársasági elnök urat bírálni nem szokás, kommentálni nem illendő. Ezért tisztelettel csupán arra hívnánk fel a figyelmét, hogy a köztársasági elnöknek a szavazófülkében kell kifejeznie pártszimpátiáit, és nem közjogi méltóságként tett nyilatkozataiban."

Gusztos Péter, SZDSZ: "Nem szerencsés, ha az államfő nyilvános nyilatkozataiban hangot ad pártszimpátiájának. Az SZDSZ szerint meg kell adni a miniszterelnök által megjelölt két hét esélyt arra, hogy konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal új kormányfője és új kormánya legyen az országnak. Ha ez nem hoz eredményt, utána jöhetnek az előre hozott választások."

Dávid Ibolya, MDF: "Nem szerencsés a köztársasági elnök érvelése, mert az államfőnek az a feladata, hogy árgus szemekkel figyelje, a pártok betartják-e alkotmányos kötelezettségeiket. Az MDF szerint az előre hozott választás lenne kívánatos, azonban a parlamenti többséggel szemben ennek alkotmányos háttere nem biztosított. Ma az első és legfontosabb szempont az, hogy Magyarország végre kormányozhatóvá váljon, és az új miniszterelnök olyan őszinte programot vigyen véghez, amellyel ki lehet lábalni a válságból."

Szijjártó Péter, Fidesz: "A Fidesz tiszteletben tartja a köztársasági elnök úr álláspontját."

Az államfő a Gyurcsány-kormányról

2006. szeptember 18.: "Tisztázni kívánom, hogy a köztársasági elnöknek az alkotmány erre a helyzetre nem ad beavatkozási lehetőséget. (...) Gyurcsány Ferenc kijelentései morális válságot okoztak, és nem lehet megengedni, hogy bárki kockáztassa a demokráciába vetett hitet."

2006. október 1.: "A frakciótársaknak szóló miniszterelnöki beszéd ismertté válása mélységesen megrázta Magyarországot. A felháborodás jogos volt. Az országszerte kialakuló békés tüntetések számomra az emberek egészséges erkölcsi érzékét bizonyították. A katarzis, a megtisztulás azonban elmaradt. (...) A miniszterelnök folyamatosan kitér az alapkérdés tisztázása elől. Nem ismeri el, hogy megengedhetetlen eszközöket használt annak érdekében, hogy a hatalmat megtartsa, és azután fogjon hozzá az állami pénzügyek rendbetételéhez. Ez a demokráciába vetett bizalmat ássa alá."

2007. július 16.: "Mindent, amit mondtam ősszel, betű szerint továbbra is fenn kell tartanom. (...) Ami a Gyurcsány-csomagot illeti: ahhoz, hogy ennek a sok szenvedésnek, amit a megszorítások hoznak, értelme legyen, az szükséges, hogy legyen egy világos, hosszú távú terv, de ez is a levegőben lóg."

2007. szeptember 10.: "Természetes, hogy a politika ideológiákat és szimbólumokat használ, jelszavakkal mozgósít és tart össze, érzelmekre is épít. Azonban egyes tetteket nem lehet csak annak alapján minősíteni, milyen jelvényt tesz ki valaki. A 23 millió románnal való fenyegetés például tipikus szélsőjobboldali érvelés volt. (...) Most, amikor a radikális jobboldaltól való félelem napirendre került, tisztázni akarom, hogy a veszély eltúlzását és ezzel a félelem növelését káros manipulációnak tartom."

2009. január 1.: "A válság súlyosan legyengült állapotban találta az országot. (...) A kiút világos meghatározása és az alapvető változások sürgős bevezetése a kormány felelőssége."

Nagyon súlyos bizalmi, hitelességi válság is sújtja az országot - üzeni Sólyom László az MTV-n keresztül
Nagyon súlyos bizalmi, hitelességi válság is sújtja az országot - üzeni Sólyom László az MTV-n keresztül
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.