Ki nyer ma? - Válság és tisztújítás

Tisztújító kongresszust tart az MSZP, a tanácskozás fő témája a személyi kérdések mellett a válságkezelés. Gyurcsány Ferencet várhatóan újraválasztják pártelnöknek, a kérdés az, hogy beszámolóját milyen vita után és milyen arányban fogadják el.

688 küldött, 140 tanácskozási jogú meghívott, 130 hivatalos vendég, 120 rendező, 2 nap, 1 tisztújítás - ezek a ma kezdődő MSZP-kongresszus számai. A személyi kérdésekről ma délután szavaznak a küldöttek, a pártelnökség tagjainak beszámolója és az azt követő vita után. Csak a pártelnöki poszton van egyetlen induló (Gyurcsány Ferenc), igaz, helyben is indíthatnak ellenjelöltet a küldöttek egyharmadának írásos indítványával. Az elnökhelyettesi és alelnöki posztokon, illetve az elnökségi tagságért folytatott harcban már több a jelölt, mint a kiadó hely, itt várható érdemi harc. Amennyiben valakit vezető párttisztségre jelölnek, de nem választanak meg, automatikusan "egy emelettel" lejjebb is megmérettetik.

A kongresszus többségi szavazattal dönt a beszámolókról és a dokumentumokról (pl.: alapérték dolgozat, politikai teendők, EP-lista, alapszabály-módosítás), s a pártvezetők beszámolóiról is.

A kormányfő várhatóan a válságkezelésre vonatkozó programot visz a tanácskozás elé, az erről szóló szavazás döntő fontosságú. (Lendvai Ildikó, a párt frakcióvezetője tegnap a Nap-keltében úgy fogalmazott: a kongresszus tétje, hogy a testület milyen felhatalmazást ad a válságkezelő program újabb fejezetéhez.)

Várhatóan a nyilvános beszámolókat követő zárt vitán feszültségtől sem mentes felszólalások következnek. Gyurcsány pártelnöki újrázása információink szerint nincs veszélyben. Támogatásának mértékét és a kormány válságkezelő programjához szükséges mandátum erősségét fogja jelezni, hogy beszámolóját milyen arányban fogadják el.

Nem sikerült "összplatformi" nyilatkozatot kiadni a kongresszus előtt, de a hét tömörülésből öt elkészített egy állásfoglalást. Az Ésszerűség és Felelősség, a Harmadik Hullám, a Magyar Progresszív Társaság, a Népi és a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform által jegyzett nyilatkozatban azt kérik az új elnökségtől, hogy "határozottan támogassák a kormány azon politikáját, amely a költségvetési és pénzügyi stabilitás helyreállítását és az euró minél előbbi bevezetését szorgalmazza". Az állásfoglalás szerint a válság kezelésekor nemcsak a gyors és határozott fellépés fontos, hanem a szociális béke, a társadalmi egyensúly és a párbeszéd is.

Nyílt levelet adott ki az MSZP Társadalompolitikai Tagozata is, amelyben többek között a bankok "megrendszabályozását" kérik és egy Nemzeti Tervezési Központ felállítását.

Javaslatok a tisztségviselői posztokra

Elnök: Gyurcsány Ferenc

Elnökhelyettes (2 hely van): Lamperth Mónika, Juhász Ferenc, Szekeres Imre

Alelnök (3 hely): Kiss Péter, Hiller István, Ujhelyi István, Mesterházy Attila

Elnökségi tag (8 hely): Bárándy Gergely, Gőgös Zoltán, Havas Szófia, Herczog Edit, Puch László, Sós Tamás, Szabadkai Tamás, Szabóné Müller Tímea, Tóbiás József, Török Zsolt, Vadai Ágnes, Varga László, Veres János

Elvileg egy egyszerű elnökválasztó kongresszusra készülnek az MSZP-ben
Elvileg egy egyszerű elnökválasztó kongresszusra készülnek az MSZP-ben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.