Ki nyer ma? - Válság és tisztújítás
688 küldött, 140 tanácskozási jogú meghívott, 130 hivatalos vendég, 120 rendező, 2 nap, 1 tisztújítás - ezek a ma kezdődő MSZP-kongresszus számai. A személyi kérdésekről ma délután szavaznak a küldöttek, a pártelnökség tagjainak beszámolója és az azt követő vita után. Csak a pártelnöki poszton van egyetlen induló (Gyurcsány Ferenc), igaz, helyben is indíthatnak ellenjelöltet a küldöttek egyharmadának írásos indítványával. Az elnökhelyettesi és alelnöki posztokon, illetve az elnökségi tagságért folytatott harcban már több a jelölt, mint a kiadó hely, itt várható érdemi harc. Amennyiben valakit vezető párttisztségre jelölnek, de nem választanak meg, automatikusan "egy emelettel" lejjebb is megmérettetik.
A kongresszus többségi szavazattal dönt a beszámolókról és a dokumentumokról (pl.: alapérték dolgozat, politikai teendők, EP-lista, alapszabály-módosítás), s a pártvezetők beszámolóiról is.
A kormányfő várhatóan a válságkezelésre vonatkozó programot visz a tanácskozás elé, az erről szóló szavazás döntő fontosságú. (Lendvai Ildikó, a párt frakcióvezetője tegnap a Nap-keltében úgy fogalmazott: a kongresszus tétje, hogy a testület milyen felhatalmazást ad a válságkezelő program újabb fejezetéhez.)
Várhatóan a nyilvános beszámolókat követő zárt vitán feszültségtől sem mentes felszólalások következnek. Gyurcsány pártelnöki újrázása információink szerint nincs veszélyben. Támogatásának mértékét és a kormány válságkezelő programjához szükséges mandátum erősségét fogja jelezni, hogy beszámolóját milyen arányban fogadják el.
Nem sikerült "összplatformi" nyilatkozatot kiadni a kongresszus előtt, de a hét tömörülésből öt elkészített egy állásfoglalást. Az Ésszerűség és Felelősség, a Harmadik Hullám, a Magyar Progresszív Társaság, a Népi és a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform által jegyzett nyilatkozatban azt kérik az új elnökségtől, hogy "határozottan támogassák a kormány azon politikáját, amely a költségvetési és pénzügyi stabilitás helyreállítását és az euró minél előbbi bevezetését szorgalmazza". Az állásfoglalás szerint a válság kezelésekor nemcsak a gyors és határozott fellépés fontos, hanem a szociális béke, a társadalmi egyensúly és a párbeszéd is.
Nyílt levelet adott ki az MSZP Társadalompolitikai Tagozata is, amelyben többek között a bankok "megrendszabályozását" kérik és egy Nemzeti Tervezési Központ felállítását.
Javaslatok a tisztségviselői posztokra
Elnök: Gyurcsány Ferenc
Elnökhelyettes (2 hely van): Lamperth Mónika, Juhász Ferenc, Szekeres Imre
Alelnök (3 hely): Kiss Péter, Hiller István, Ujhelyi István, Mesterházy Attila
Elnökségi tag (8 hely): Bárándy Gergely, Gőgös Zoltán, Havas Szófia, Herczog Edit, Puch László, Sós Tamás, Szabadkai Tamás, Szabóné Müller Tímea, Tóbiás József, Török Zsolt, Vadai Ágnes, Varga László, Veres János