Előállított nem vetkőztethető

Alkotmányellenes a motozást rendeletben szabályozni, ahogyan jelenleg történik. A rendőrség azonban nem emiatt hibázott a Kossuth térről előállított két tüntető esetében.

Kizárólag törvényben határozható meg, hogy kit és milyen indokok alapján motozhatnak meg - mondta ki novemberi határozatában az Alkotmánybíróság. A testület az alaptörvénnyel ellentétesnek találta viszont, hogy a motozást belügyminiszteri rendeletben szabályozták. A törvényt júliusig kell elfogadni, a rendelet addig hatályban maradhat.

A rendőrségi fogdák rendjéről szóló BM-rendelet viszont meglehetősen szabad kezet ad a hatóságoknak, mert ugyanazokat a kényszerintézkedéseket teszi lehetővé a bűncselekmény, illetve a szabálysértés miatt lefogottakkal szemben. A rendőrség június végéig nem követ el jogsértést, ha egyszerű szabálysértés után akár a testüregek átvizsgálására is kiterjedő motozásnak vet alá valakit. Ám ez csak akkor igaz, ha fogdába zárják őket. A Kossuth térről március 15-én eltávolított két tüntető elleni eljárás sem azért volt jogellenes, mert a Gyorskocsi utcában csupaszra vetkőztették őket; a rendőrök "csupán" ott hibáztak, hogy a fogdai befogadás szabályait alkalmazták, miközben a tiltakozókat mindössze előállították. Akkor pedig nincs helye a mezítelen test szemrevételezésének. A budapesti rendőrfőkapitány javaslatot tesz a fogvatartottakkal kapcsolatos szabályok ellentmondásainak feloldására is.

A két férfi a rendészeti panasztestülethez és az állampolgári jogok biztosához fordul. Hernády Zsolt Géza és Rosdy Tamás ügyészségi feljelentést tesz a motozást elrendelő rendőri vezető ellen. Jogi képviselőjük, Magyar Attila a rendőrség Teve utcai székháza előtt közölte: ügyfelei a szabad véleménynyilvánításhoz való alkotmányos jogot gyakorolták, nem követtek el szabálysértést. Ezért kifogással élnek a bírság kiszabása miatt is.

Korábban az alkotmánybírák a motozást, illetve a testüregek átvizsgálását önmagában nem tartották ellentétesnek az alaptörvénynyel. Indoklásukban arra hívták fel a figyelmet, hogy az ilyen intézkedést az emberi jogok és alapvető szabadságok védelméről szóló egyezménnyel összhangban, a lehető legkisebb sérelmet okozva kell végrehajtani. Hangsúlyozták, hogy szigorú törvényi garanciákra van szükség. Ma kizárólag az elítéltek és a büntetőeljárásban gyanúsítottként szereplők motozását szabályozza törvény.

A megoldás: a parlamentnek június végéig el kell fogadnia a motozás szabályairól szóló törvényt. Az igazságügyi és rendészeti tárca mindezzel kapcsolatban szűkszavúan annyit közölt: dolgoznak a jogszabály előkészítésén.

Rosdy Tamás és Hernády Zsolt ügyvédjükkel, Magyar Attilával a Rendőrpalota előtt
Rosdy Tamás és Hernády Zsolt ügyvédjükkel, Magyar Attilával a Rendőrpalota előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.