A viták szervezője

Hiller István, az MSZP alelnöke örül a fiatalok pártbeli térnyerésének, de szerinte az életkor csak teljesítménnyel együtt érdem. Pártja egyik legerősebb vonásának tartja az állandó vitakészséget. Nem bánja, hogy ez a kongresszus előtt sem csitul.

- Véletlen lenne, hogy épp a kongresszus előtt támadták korrupciós vádakkal az ön által vezetett minisztérium esélyegyenlőségi részlegét? Ezek ronthatják választási esélyeit?

- Nincs összefüggés a két dolog között. A minisztériumban most az állami fenntartású iskolák kérdése a leglényegesebb, az erre vonatkozó javaslatnak jelentős szakmai és politikai támogatottsága van. Párton belül is. Az ön által említett ügyeket belső eljárások útján azonnal kivizsgáltuk. Amely ezek közül túlmutatott a közigazgatás határain, azt kötelességszerűen átadtuk a hatóságoknak. De ennek semmi köze egy párt kongresszusához. Végzem a munkámat, és azt gondolom: ezt megfelelően tudják értékelni is.

- Szombaton mutatja be a kongresszusnak az alapérték bizottság által készített ideológiai dokumentumot. Nem mondható, hogy teljes egyetértés mellett született meg a vitaanyag, az első verziót hamar át kellett dolgozni, a Szanyi Tibor vezette fenntartható fejlődés munkacsoport pedig alternatív munkát tett az asztalra "Balra, Magyar!" címmel.

- Az MSZP demokratikus baloldali áramlatok gyűjtőpártja. Ez az egyik legfőbb ereje, politikai sikereinek és belső vitáinak eredője. Erősen támogatom, hogy ez a gyűjtőpárt jelleg hosszú távon is megmaradjon. Fontos volt, hogy legutóbb kongreszszusi szinten is intézményesítettük az alapérték bizottságot, s ezzel az állandó helyzetelemzést, stratégiaalkotást. Sok vitát, beszélgetést és gondolatot hozott az elmúlt időszak. Egy politikai-tudományos munka is mindig csiszolódik. A kongresszus elé bocsátott alapérték-dokumentumunk az összes platform és résztvevő együttes akaratából, egyetértéséből született. Az, hogy más baloldali csoport is leteszi saját javaslatát, nagyon jó dolog. Érezhető az igény, hogy - különösen a jelenlegi világválság idején - ne csak egyik napról a másikra, hanem hosszú távon is megfogalmazzunk stratégiai megoldásokat. Sokan teljes joggal mondják: "lássunk tovább a holnapnál". Másrészt eredendően is azt akartuk, hogy a stratégiaalkotást nemzetközi szinten is kinyissuk. Tegnap a német szociáldemokrata barátaink, az SPD képviselőivel közösen tartottunk programalkotó egyeztetést. A baloldal addig baloldal, ameddig egyformán képes helyet adni a programalkotó kreativitásnak és a kritikának is.

- Az MSZP alelnöki posztjaira a kiadó helyeknél többen jelentkeztek. Elképzelhetőnek tartja, hogy volt pártelnökként, főideológusként lecsúszik a posztról?

- Ha a szerepkört és a politikai teljesítményt vesszük, akkor jó eséllyel nézek a kongresszus elé. Az ideológiai alelnöki szerepkör, amit vállaltam és vállalok, a hosszú távú gondolkodást, a baloldali politikai áramlatok összehangolását, és a baloldali értelmiségi gondolkodás beemelését segítő munka. Ez fontos és élő feladat, a belső és külső viszszajelzések szerint erre szüksége van a pártnak.

- Egyre több "nagybölény" jelenti be, hogy 2010-ben nem kíván újrázni. A szocialista listán is sok, egyelőre kevesebb ismertséggel bíró fiatal bukkan fel. Generációváltás közeleg?

- A kilencvenes évek közepén a sajtóban és párton belül is azt kérdezték a vezetéstől: hol van az új nemzedék? A válasz az volt: azért nem ismeritek őket, mert mindig minket kérdeztek. Az, hogy majdnem másfél évtized után van egy új fiatal társaság, természetes és támogatandó. Rám az új nemzedék is számíthat: szívesen átadom a tapasztalataimat. Tudom, hogy a "kor" önmagában nem elég. Oda kell tenni a teljesítményt is. Az MSZP-nél különösen.

"Jó eséllyel nézek a kongresszus elé"
"Jó eséllyel nézek a kongresszus elé"
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.