Alirodák helyett személyes találkozások

Harmincnégy település alkotja a Szigetköz-Mosoni-sík Leader Egyesületet. Jelmondatuk a térség természeti adottságait, lehetőségeit, s a szervezet törekvéseit kívánja érzékeltetni: "Vizek hátán, szelek szárnyán, gyermekeink élhető jövőjéért."

Az Szigetközben, az "ezer sziget" országában, s a folyton szeles Mosoni-síkságon lévő 34 község lakói a Leader-program kereteiben hatékony együttműködést alakítottak ki. A települések létrehozták a Leader egyesületet, amelynek munkaszervezete a 2300 lélekszámú Kimlén kapott helyet. Az egykori védőnői rendelő épületét alakították át az egyesület munkatársai számára. Korábban a polgármesteri hivatalban dolgoztak, ám a naponta tucatjával érkező, ügyes-bajos dolgaikat intéző helybeliek miatt jobbnak látták, ha "elköszönnek" az önkormányzattól, és új helyen fogadják a hozzájuk forduló ugyancsak nem kevés érdeklődőt.

Grundtner Gábor, a Leader egyesület munkaszervezetének vezetője szerint ebben a térségben még csak a gazdasági válság előszele érződik, de a termelő mikrovállalkozások érdekeltjei, köztük az idegenforgalomból élők előbb-utóbb számíthatnak a kereslet visszaesésére. Ezért is fontos, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) támogatásaira pályázva minél többen érjenek el sikereket, ezáltal maradjanak meg a régi, illetve teremtődjenek új munkahelyek.

A január 12-i határidőig hetvenkét támogatási kérelmet nyújtottak be a Szigetköz-Mosoni-sík Leader Egyesület vonzáskörzetéből. A legaktívabbak a települési önkormányzatok voltak. Elsősorban a falvak megújítására kértek pénzt, főképpen játszótereket és parkokat akarnak építeni.

Támogatást lehetett igényelni a vidéken található védett épületek, örökségek megmentésére, felújítására is. Ezen a területen a legaktívabbak az egyházak voltak - templomaik építészeti értékeinek megmentése érdekében. A mikrovállalkozások telephelyfejlesztésre, gépbeszerzésre, az idegenforgalomból élők pedig új szállások kialakítására fordítják majd a reményeik szerint elnyert összeget.

A turisztikának egyébként sajátos, kényes szerepe van a Szigetközben. Ez a páratlan értékekkel bíró vidék ugyanis jórészt annak köszönheti megmaradását, hogy eddig távol tartotta magától a "rohamszerű", tömeges idegenforgalmat. Régebben az országhatár közelsége védte meg az itteni természetet az óvatlan és hangoskodó sokaságtól, mostanában inkább - az idelátogatókat tájékoztató, kalauzoló - az értékőrzők tudatossága.

Azzal persze mindenki tisztában van, hogy a Szigetköz nem lehet a világtól elzárt terület, szépségei, adottságai vonzzák az evezősöket, a csónakázókat, a kempingezőket, a horgászokat és a vadászokat is. A hajdani magányos aranymosók útvonalain mostanában családok kirándulnak, a kiépült bicikliutak jóvoltából kerékpárosok is gyakori látogatói e tájnak. A Leader által támogatott turisztikai fejlesztések a kulturált, a táj természetes kincseit tisztelő természetjárók igényeit szolgálja.

Ma még kevés embernek ad helyben munkát az idegenforgalom. Balsay Zsuzsanna kimlei polgármester arról tájékoztat: a faluban két kemping működik, s csak néhányan foglalkoznak szobakiadással, vízi turizmussal. Az önkormányzat és intézményei mellett a legnagyobb munkaadó egy műanyag irodaszereket gyártó cég. Ezeken kívül a településen - harminc taggal - mezőgazdasági szövetkezet működik, és két nagyobb, önálló vállalkozó is a növénytermesztésből és az állattenyésztésből él.

A Leader arra is hatékonyan ösztökélte a térség lakóit, hogy mérjék fel földrajzi adottságaikat, foglalkoztatási lehetőségeiket, s érdekeik mentén, a kölcsönös előnyök alapján hangolják össze törekvéseiket - hangsúlyozza Grundtner Gábor. Az egyesület hatókörében kialakult az érintett önkormányzatok együttműködése, s ennek nemcsak a konkrét kérelmek harmonizálásában van jelentősége. A közös munka által létrejött kapcsolatok bizalmat ébresztenek egymás iránt.

Az egyesület tagjai a személyes találkozásokat tartják az információátadás legfontosabb alkalmainak. Nem hoztak létre alirodákat a különböző községekben, a munkaszervezet szakemberei inkább rendszeres fórumokat tartanak a településeken. Ilyenkor a támogatási lehetőségekről, a különféle jogértelmezésekről, az adatlapok kitöltésével kapcsolatos tudnivalókról és sok egyéb kérdésről esik szó.

Balsay Zsuzsanna fontosnak tartja megemlíteni: ő és több kérelmező is kissé lassúnak tartja a döntéshozatal folyamatát. Szavai szerint a helyieknek 20 napjuk van arra, hogy pontozzák a kérelmeket. Felsőbb szinteken azonban, bizonytalan ideig elhúzódik az eljárás - panaszolják többen. A polgármester hozzáteszi: ha ezt az adminisztrációs gondot sikerülne megoldani, akkor még hatékonyabban segíthetné a településeket az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program.

A polgármester által fölvetett problémával megkerestük Forgács Barnabást, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkárát, aki azt mondta: a támogatási kérelmek feldolgozását és értékelését a tárca kifizető ügynöksége, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal végzi - a vonatkozó törvény rendelkezései szerint. A szakállamtitkár úgy fogalmazott: alapvető cél a benyújtott, közel 6000 kérelem mielőbbi feldolgozása annak érdekében, hogy a beruházásokat még a nyár elején elkezdhessék a kérelmezők.

A Szigetköz vonzza az evezősöket, ám errefelé csak most kezdenek el foglalkozni a vízi turizmussal
A Szigetköz vonzza az evezősöket, ám errefelé csak most kezdenek el foglalkozni a vízi turizmussal
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.