Megszűnt az MDF frakciója
Erre már ma módjuk lesz, és éppen egy, a - talán csak átmeneti - megszűnésük tárgykörébe vágó témában. A parlament ugyanis ma tárgyalja a Reformszövetség gazdasági reformjavaslatát, amelyet az SZDSZ a magáénak vall, amiként az MDF is támogat. Ezzel szemben a Fidesz radikálisan elutasítja, hiszen terheket róna a lakosságra, a szocialisták pedig ugyanezért tartanak tőle távolságot, bár "csak" a mértékekben vitatják, de e tekintetben nagyon. A Fórum frakciójának megszűnését a szintén szigorú reformprogrammal jelentkező Bokros Lajos európai listavezetővé tétele miatti belső elégedetlenség, konkrétan, Csáky András kilépése váltotta ki. Ezzel ugyanis kilencen maradtak az MDF-hez tartozó képviselők, ennyien pedig már nem alkothatnak frakciót. Megszólalási lehetőségeik, parlamenti eszközeik, pénzük csökken. Legalábbis április végéig. Ekkor válik lehetővé, hogy az egykori fideszes, most független miniszterelnöki megbízott beüljön közéjük, és ismét frakcióvá tegye a tegnaptól független fórumosokat. Úgy hírlik, Császár Antal ezt megteszi.
Az Országgyűlés tegnap több ponton is szigorította a bankok egyoldalú szerződésmódosítását szabályozni hivatott törvényjavaslatot. A jogszabály visszamenőleges, vagyis a hatálybalépés előtt kötött kölcsön- és pénzügyi lízingmegállapodásokra is vonatkozik. A törvényjavaslat lényege, hogy lakossági ügyféllel vagy mikrovállalkozással kötött kölcsön- vagy pénzügyi lízingszerződések esetén a bankok kizárólag a kamatot, a díjat vagy a költséget módosíthatnák, de azt is csak rendkívül szigorú feltételek mentén. A hitelintézeteknek egyelőre fogalmuk sincs, hogyan tudnak majd megfelelni az előírásoknak, ha az Országgyűlés jövő hét elején megszavazza a törvényt. A visszamenőleges hatály miatt ugyanis több százezer hitel- és pénzügyi lízingszerződést kell módosítani. Ez azonban szinte lehetetlennek látszik a megszabott, rövid határidő alatt.
Eközben a kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a 2009-re, illetve a második fél évre, valamint 2010-re tervezett adóváltoztatásokat. Sokan nyerhetnek a személyi jövedelemadó csökkenő terhein, ugyanakkor mások veszíthetnek a megszűnő, mérséklődő kedvezményeken, egyes szociális juttatások adóalapba történő bevonásán. Az áfa és a jövedéki adó emelése miatt szinte mindenki magasabb árakra számíthat.