Dávid Ibolya: Igen, megérte!

Dávid Ibolya szerint, ha Bokros Lajos az ára az MDF-frakció megszűnésének, akkor megérte. Az MDF elnöke reméli, hogy a frakció legkésőbb a nyáron újjáalakul. Herényi Károly még soha ilyen biztatónak nem látta az MDF helyzetét.

"Megérte-e az MDF-nek, hogy Bokros Lajost kérte fel listavezetőnek? Az, hogy válságkezelő miniszterelnökre tettünk javaslatot? Megérte mindezzel kockáztatni a frakció meglétét? Igen, megérte" - jelentette ki Dávid Ibolya tegnap, a parlament ülésén. Az MDF elnöke valószínűleg az utolsó napirend előtti felszólalását mondta el, Csáky András kilépése miatt ugyanis húsz év után megszűnik az MDF-frakció (formálisan még három napig ketyeg az óra, hogy leljenek egy tizedik képviselőt, de Herényi Károly közlése szerint nem keresnek). "Megérte, ha ez az ára, hogy nem állunk be a populista mesehősök sorába. Ha ez az ára az őszinte beszédnek arról: nagy a baj", folytatta az MDF elnöke, aki leszögezte, hogy ha független képviselők lesznek, akkor "tízszer, százszor ilyen hangosan" mondják majd a véleményüket.

- Gyurcsány Ferenc és kormánya nem alkalmas a válság kezelésére, erre a munkára ma Bokros Lajos a legfelkészültebb - jelentette ki Dávid Ibolya, akinek a felszólalása alatt a fideszesek folyamatosan zúgolódtak. Különösen, amikor azzal fordult a Fidelitas-képviselők felé, akik egy "Felelős kormányt Budapesten!" feliratú transzparenst tartottak a teremben, hogy "nem a táblát kell felemelni, hanem a konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal kellett volna elérni, hogy válságkezelő kormány alakulhasson". Dávid Ibolya azt mondta, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítvány elutasításával létrejött a Gyurcsány Ferencet hatalomban tartó "Olajág-koalíció" a Fidesz, az MSZP és az SZDSZ között. Nekik érdekük a kormány hatalomban tartása 2010-ig. Erre a fideszesek visszaszóltak: "Adótörvények!" Ezzel arra utaltak, hogy tavaly decemberben az MDF-frakció szavazta meg a szocialistákkal az adótörvényeket.

A frakció megszűnésével sok pénztől esik el a fórum. Az MDF-nél tízen dolgoznak, átlagosan bruttó 330 ezer forintért. Ellenzéki frakcióként 25 képviselő utáni alapdíjra, és minden egyes képviselője után az alapdíj 0,6 százalékára jogosult. A képviselői alapdíj 231.900 forint, így ez az összeg közel hétmillió forint. A megszűnés után a frakció hét képviselőre jutó alapdíjra lesz csak jogosult, s Herényi Károly nem kap frakcióvezetői pótlékot, Pettkó András elveszíti a jegyzőséget, Katona Kálmán a környezetvédelmi bizottság elnöki posztját, Karsai Péter a honvédelmi bizottság alelnöki tisztségét. A függetleneknek is jár a bizottsági tagság, amiről a frakciók egyeznek meg. A frakció megszűnésével vissza kell hívni az MDF-delegáltat az ORTT-ből. A közmédiumok elnökségeit egy-egy közös ellenzéki taggal egészítik ki, ahogyan az MTI Tulajdonosi Tanácsadó Testületét is.

A szélső padban - Csáky András már a függetlenek helyén ült
A szélső padban - Csáky András már a függetlenek helyén ült
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.