MMM: Méltóságot Mindenkinek Mozgalom

"Hiszünk abban, hogy a cigányok és nem cigányok közös országa talpra állítható" - a hét végén zászlót bont a Méltóságot Mindenkinek Mozgalom. A megalakulás dátuma a nemzeti ünnephez kötődik, a helyszín stílszerűen a Kossuth Klub lesz. Néhány név az alapítók közül: Fleck Gábor, Horváth Aladár, Kóczé Angéla, Michael Stewart, Neményi Mária, Szalai Júlia, Szuhay Péter, Zentai Violetta, Zolnay János.

Nem kimondottan a romákra fókuszál, de a miniszterelnök felhívására hasonló céllal korábban már alakult egy mozgalom, a Magyar Demokratikus Charta. Kóczé Angéla szociológus kérdésünkre hangsúlyozta, hogy a mostani kezdeményezés nem értelmezhető a demokratikus charta kritikájaként: az lenne a jó, ha a többféle szerveződés az "erők egyesítését" szolgálná.

A szervezők elhatározták, hogy a mozgalom megmarad a "civil keretek között", és nem kíván elindulni a választásokon. Ezzel együtt az alapítók közt akad olyan, aki - szintén cigány és nem cigány közéleti személyiségek részvételével - párt létrehozásában (is) gondolkodik.

Ha a terv megvalósul, akkor a politikai palettán eggyel több szereplő lesz, amely a jelenlegi pártokból kiábrándult, de a szélsőjobboldaltól irtózó szavazók támogatására számít. Ide sorolható a Lehet Más a Politika, a Tamás Gáspár Miklós nevével fémjelzett Zöld Baloldal vagy akár az újjáélesztett, Kolompár Orbán-féle MCF Roma Összefogás Párt is. Arról, hogy utóbbi elindul-e az EP-választáson, hivatalosan csak pár nap múlva döntenek, de a párt egyik képviselője szerint ez 99 százalékig biztosra vehető.

Az EP elfogadta Kósáné jelentését

A következő évtizedekre tekint előre az a jelentés, amelyet Kósáné Kovács Magda szocialista képviselő terjesztett elő az Európai Parlamentben a romák szociális és munkaerő-piaci helyzetéről. A jelentést a napokban fogadták el az EP strasburgi plenáris ülésén. - A roma kisebbség integrációja kényszer. Európa nem engedheti meg magának azt, hogy egy ekkora lélekszámú, több évszázados alkalmazkodási tapasztalattal rendelkező potenciális munkaerőtömeget ne integráljon - mondta lapunknak Kósáné. A képviselő szerint morális, politikai és pénzügyi erőforrásokat kell mozgósítani, hogy e tömegek további kiszorulásának útját állhassuk, hogy a gyakran fejlődő országbeli életminőség ne lehessen többé gyökér a kirekesztés hajlamának táplálásához. A jelentés jogalkotásra szólítja fel az intézményeket. Járóka Lívia és Őry Csaba néppárti képviselők egy olyan közösségi stratégia bevezetését sürgették, amely azonnali beavatkozást tesz lehetővé a leghátrányosabb helyzetű térségekben koncentrálódó nyomor enyhítésére. (B. M.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.