Feljelentés és fegyelmi az OKM-ben

Vesztegetés gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen feljelentést tett a rendőrségen az Oktatási és Kulturális Minisztérium az esélyegyenlőségi főosztályon lezárult vizsgálat nyomán - jelentette be tegnap Hiller István miniszter. Borovszky Tímeát, az esélyegyenlőségi főosztály vezetőjét felfüggesztették állásából, több munkatársa fegyelmit kapott. A vizsgálatok a szaktárcánál folytatódnak.

Az esélyegyenlőségi főosztályon kirobbant ügyek miatt indított két vizsgálat lezárult az oktatási tárcánál. Az egyik azzal, hogy rendőrségi nyomozásra van szükség, ugyanis a felvetődött kérdések államigazgatási eljárásban nem tisztázhatók.

A hátrányos helyzetű családból származó egyetemistákon segíteni hivatott Katapult Mentorprogram év eleji leállítása után nem sokkal Nagy Attila, a program korábbi igazgatója közérdekű bejelentésében több millió forint közpénzre elkövetett csalással vádolta meg Borovszky Tímeát, az oktatási minisztérium esélyegyenlőségi főosztályának vezetőjét.

A bejelentések után azonnal elkezdett vizsgálatok közül az egyik a főosztály munkájának szabályszerűségét vizsgálta. Kiderült: az esélyegyenlőségi főigazgatóság működésében találtak ugyan szabálytalanságokat és hiányosságokat, ám nem olyan súlyúakat, hogy ne lehetne őket a minisztériumon belül orvosolni. Ennek során fegyelmi büntetésben részesült az esélyegyenlőségi főosztály több munkatársa. Kérdésünkre, milyen jellegű hiányosságokat tártak fel, nem kaptunk választ. Azt, hogy kik kaptak fegyelmi büntetést, adatvédelmi okokra és a nyomozás biztonságára hivatkozva nem közölték.

Nagy Attila, a mentorprogram korábbi igazgatója februári bejelentéséről megállapították: következtetései nem voltak helytállóak, a pénzek többsége a mentorprogram keretében hasznosult. A tárca ellenőrzési főosztályának vezetője, Sebes György a Népszabadságnak elmondta: "feltételezés és valószínűsítésekből fakadó egyoldalú állítás" az említett bejelentésében, miszerint a Borovszky Tímea vezette főosztály a megbízási díjak 11-12 százalékát saját érdekeltségébe tartozó cégek közbeiktatásával próbálta volna jogosulatlanul felhasználni.

Ugyanígy nem látja bizonyítottnak a minisztérium azt sem, hogy az esélyegyenlőségi főigazgatóság főigazgatója és helyettese a támogatási összeg 10 százalékát meghaladó visszafizetést várt volna el. A mentorprogram felmérésére felkért Romaversitas Alapítvány megbízásával kapcsolatban az OKM megállapította: a fő hibát maga a bejelentő (Nagy Attila alapítványa) követte el azzal, hogy teljesítés nélkül utalt át ötmillió forintot a Romaversitasnak. Arra nem tér ki a minisztérium válasza, hogy - amint Nagy Attila állította - valóban előírták-e a mentorprogramot megvalósítóknak, hogy a Romaversitast bízzák meg. Az viszont kiderült: a Romaversitastól megrendelt összefoglaló tanulmány mind a mai napig nem készült el, holott erre az utolsó határidő is lejárt ez év február 28-án. A vizsgálat e részének talán legfontosabb megállapítása: a Borovszky Tímea részvételével működő betéti társaság szerződéseinek kifogásolása Nagy részéről nem megalapozott, illetve rosszhiszemű.

Egy másik, Borovszky Tímea elleni fegyelmi vizsgálat is véget ért szerdán. Ez arra kereste a választ: megszegte-e a közszolgálati jogviszonyából eredő kötelezettségeit a főosztályvezető? Az eredmény: a kötelezettség megszegése alaposan gyanítható, de a tényállást nem lehet minden kétséget kizáróan tisztázni - "erre a fegyelmi eljárás eszközrendszere nem elégséges". A szaktárca ezért feljelentést tett az Országos Rendőr-főkapitányságon vesztegetés gyanúja miatt ismeretlen tettesek ellen. Borovszky Tímeát a rendőrségi vizsgálat lezárultáig felfüggesztették állásából. A rendőrségtől vélhetően annak tisztázását várják, vajon kérte-e arra Nagy Attilát Borovszky Tímea, hogy adjon át a mentorprogram pénzéből szabálytalanul több százezer forintot Borovszky munkatársának.

Borovszky Tímea minisztériumi irodájában nyilatkozott az ügyről. - A fegyelmi vizsgálat arról szólt, hogy egy pitiáner összegben kértem-e valakit arra (Nagy Attilát - A szerk.), hogy egy kollégámnak adjon át pénzt vagy sem - mondta Borovszky. Mivel ő a mentorprogram keretéből való jogosulatlan kifizetést tagadja, a minisztériumnak nem maradt más választása, mint a rendőrséget felkérni az ügy tisztázására - mondta a főosztályvezető. Hozzátette: vádlóit hamis vád miatt maga is feljelentette. Főként azt sérelmezi, hogy egy kétszázezer forintos összegű ügyből a sajtó mára sokmilliós visszaélésekkel hozta őt kapcsolatba. Kijelentette: a szaktárca eddigi vizsgálatai megállapították, hogy Nagy Attila állításaiból semmi nem állja meg a helyét. Felfüggesztéséről azt mondta: ez normál megoldás büntetőfeljelentés esetén. Biztos benne, hogy a rendőrségi vizsgálat is őt igazolja majd.

A Hír Televízió kérdésére, hogy a mentorprogram kapcsán hírbe hozott cégek ügyét is megvizsgálják-e, Hiller István azt mondta: a vizsgálat már megkezdődött. A tárca ellenőrzési főosztályán március 9-e óta újabb, átfogó szabályszerűségi vizsgálat van folyamatban. Ennek során áttekintik az esélyegyenlőségi főigazgatóság teljes tevékenységét megalakulásától napjainkig.

- A mentorprogram folytatódik, ebben a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) lesz a minisztérium partnere - nyilatkozta lapunknak Manherz Károly felsőoktatásért felelős államtitkár. Az erre vonatkozó szándéknyilatkozatot már megkötötték a diák-érdekképviselettel, várják a HÖOK költségtervét. Egyelőre fél évre szerződnek majd, a támogatás összege vélhetően 30 millió forint körül lesz. Manherz Károly lapunknak elmondta: sokkal szigorúbb elszámoltatási rendszert vezetnek be.

Borovszky Tímea a New York-i magyar ENSZ-képviseletben rendezett tárlaton
Borovszky Tímea a New York-i magyar ENSZ-képviseletben rendezett tárlaton
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.