'Nem most kell ráncigálni a sofőr kabátját'

Az eredetileg elképzeltnél nagyobb kiadáscsökkentést kell végrehajtani - mondta lapunknak Lendvai Ildikó. Az MSZP frakcióvezetője szerint a kongresszus nem Gyurcsány Ferenc személyéről, inkább a válságkezelésről szól majd.

- Az MDF bizalmatlansági indítványt kezdeményezett, és Gyurcsány Ferenc helyett Bokros Lajost ajánlotta kormányfőnek. A volt pénzügyminiszter egy nyilatkozatában nem cáfolta, hogy az MSZP részéről is érkezett hasonló megkeresés, igaz, nem hivatalos.

- Nem tudok erről, de nem is hiszem, hogy - ahogy Bokros Lajos maga is mondja - ez több lett volna egyszerű "kávéházi beszélgetésnél". A gazdasági stabilitáshoz politikai stabilitás kell. Amikor egy kormányzó pártnak ezt kell erősítenie, nem áll ki az utcára miniszterelnököt keresni. Amúgy az MDF lépését nem találom meglepőnek. Bokros markáns személyiségként markáns programot képes adni. Ha egy párt ilyet keres, és a saját háza táján nem találja meg, akkor ez logikus lépés. De ez nem a mi térfelünk, nem a mi játszmánk.

- A bizalmatlansági indítvány kapcsán azt mondta: ez destabilizálná a helyzetet, a kisebbségi kormány pedig arra készül, hogy kitölti mandátumát 2010-ig. De milyen áron?

- Ma nekünk van a legnagyobb felelősségünk és a legtöbb lehetőségünk is ahhoz, hogy megérje. Nem nekünk, hanem az országnak. Nem hivatkozhatunk, de más sem hivatkozhat arra, hogy kisebbségben vagyunk, mert minden eddigi fontos javaslatunkhoz biztosítottuk a többséget. Az MDF Bokros Lajos-féle parlamenti kalandja is jelezte: ma minden más alternatívának kisebb támogatása van, mint nekünk. Ezért minden erőnket arra kell fordítani, hogy a meghirdetett válságkezelő program elemeit törvény formájában benyújtsuk a parlamentnek. Ez pillanatok kérdése. Az is látszik, hogy a válság világszerte egyre rosszabb számokat produkál. Miközben a törvényjavaslatokról az Országgyűlés elkezd vitatkozni, készülni kell a további védelemre. Arra, hogy kormánydöntésekkel akár valamivel nagyobb kiadáscsökkentést kell végrehajtani az eddig eltervezettnél, és arra, hogy kiegészítjük a válságkezelő lépések sorát más gazdaságélénkítő, munkahely- és forintvédő intézkedésekkel. A fő irányok világosak: védelmi lépések, kiadáscsökkentés, reformértékű adóváltozások, hosszú távon az előbbieket nem keresztező szerkezeti reformok. Nagy baj, hogy az egyik legfontosabb szerkezeti változáshoz, az önkormányzati reformhoz kétharmad kell. Itt az utca elején a Fidesz lecövekelte a behajtani tilos táblát. Ez az ő bűnük. Viszont a mi felelősségünk megnézni, hogy a kellő támogatás hiányában milyen kerülő úton lehet mégis előrehaladni.

Az MSZP frakcióvezetője
Az MSZP frakcióvezetője

- Gyurcsány Ferenc miniszterelnök brüsszeli bejelentését, illetve annak gyors elutasítását párton belül is fiaskónak gondolják, sőt többen arra hívják fel a figyelmet, mintha már nemzetközi szinten is fogyna a levegő a kormányfő körül.

- Ami az EU informális tanácskozásán történt, csak az első felvonás volt. Természetesen én sem akarom sikerként beállítani. De azt látni kell, hogy a csomag tartalma a rég várt itthoni konszenzust is meghozta, hiszen Orbán Viktor Fidesz-elnök is ugyanezzel házalt. A csomag tartalma tehát rendben volt, az első felvonás sikerre vitelét azonban előkészítési hiányosságok és az unió egyes országainak egyéni érdekei egyaránt akadályozták. De már megkezdődött a második felvonás. Egyre többen szólalnak meg Európában, mondván, nem is mondott butaságot a magyar kormányfő. A harmadik felvonás végén lehet majd eldönteni, hogy jó taktika volt-e látványosan berobbanni a kétségkívül előrevivő javaslattal. Az első felvonás végén még semmiképpen sem írnék műkritikát.

- Milyen következtetést tudunk levonni abból, hogy Gyurcsány Ferenc az egyetlen jelölt az elnöki posztra a jövő hét végi tisztújító kongresszuson? Ennyire egységes a támogatottsága, vagy az MSZP ennyire alkalmatlan arra, hogy másik jelöltet állítson?

- Nyilván elegendő a támogatottsága ahhoz, hogy ez a helyzet alakuljon ki. De azt is mindenki tudja: meredek szerpentinúton vezetjük a kocsit, és nem most kell ráncigálni a sofőr kabátját.

- A kormányfő a legutóbbi kongresszuson közölte: ha nem kap legalább 75 százalékos támogatottságot, nem vállalja a pártelnöki posztot. Vajon most is követel hasonlót?

- Nem hiszem, hogy ilyesmit tervez, de ha engem kérdez, lebeszélném róla. Nem azért, mintha azt hinném, rezeg a léc. A helyzet komolysága viszont túl van azon, hogy a legkisebb színpadiasságot is megengedjük magunknak. A kongreszszusnak nem azzal kell számot vetni, hogy szeretjük-e Gyurcsány Ferencet. Erre már sokszor feleltünk. Inkább arról kell dönteni, hogy a válságkezelő programunk továbbfejleszthető-e, milyen társadalmi és politikai forgatókönyv kapcsolódik a gazdasági forgatókönyvünkhöz. Fontos kérdés, hogy kik lesznek a pártvezetés tagjai, de ez rajtunk kívül túl sok mindenkit nem érdekel.

- Pedig érdekes, hogy Szekeres Imrével együtt ön is kapott pártelnöki jelölést, de nem vállalja.

- Kevesebb az ambícióm, és remélem, több a józan eszem annál, hogy kacérkodjak az ötlettel, és kicsit még mórikáljam magam. Ez most nem a személyes kapaszkodások ideje. Ráadásul, ha valaki fontosnak érzi, amit most csinál, ne tegye próbára, hogy miként bukik meg egy másik poszton.

- A tisztújító kongresszusig alig másfél hét van hátra, a jelöltek már a célegyenesbe fordultak, és ez magával hozza a különböző szövetségeket. Érdekesség, hogy a jelenlegi elnökhelyettes, Juhász Ferenc épphogy, Mandur László elnökségi tag pedig egyáltalán nem kapta meg a szükséges támogatást ahhoz, hogy megpróbáljon újrázni. Milyen mélységű személyi átrendeződést vár?

- Mandur László kiesése sokunkat meglepett. Egyszerűen arról van szó, hogy a küldöttcsoportok más és más taktikát választanak. Vannak, akik már a jelölési folyamatban kitisztítják az utat saját támogatottjuk előtt, míg mások csak a kongresszusi szavazáson döntenek érdemben. Ezzel együtt nem látom annak jelét, hogy érdemben átrajzolódna a pártvezetőség. Úgy látom, a vezetőség kétharmada újrázni fog.

- Három női politikussal vágnak neki az EP-kampánynak. Mekkora az a nyert mandátumszám, amelyet még nem kell megmagyarázni? Egyesek szerint a lélektani határ legalább négy képviselői hely.

- Nincs az a sportoló, aki egy verseny előtt előre bemondja, hogy hányadik akar lenni. Én sem vagyok bolond jósolgatni. De abban biztos vagyok: koedukált képviselőcsoportunk lesz, vagyis nemcsak a három hölgy ül majd a mi színeinkben az EP-ben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.