Bokros - jött, látott, és most vesztett

Bokros Lajost ajánlotta kormányfőnek az MDF, amikor konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtására tett javaslatot, új EP-listavezetőjét jelölve meg miniszterelnöknek. A kezdeményezésnek mindössze néhány percig volt esélye, addig, amíg a Fidesz közölte: nem.

"Itt egy lehetőség, hogy egy Európa-szerte ismert, hiteles szakember vezesse ki az országot a válságból. Ez a szakember pedig Bokros Lajos... Ma önökön múlik, hogy egy hét múlva hogy hívják Magyarország miniszterelnökét" - Dávid Ibolya e szavakkal fordult a tegnapi parlamenti ülésen napirend előtt váratlanul az ellenzéki képviselőkhöz, s közölte: az MDF konstruktív bizalmatlansági indítványt kezdeményez Gyurcsány Ferenc ellen. Az MDF elnöke kijelentette, azért fordult az ellenzékhez, mert a miniszterelnök személye növeli Magyarország és a magyar gazdaság iránti bizalmatlanságot. Reményét fejezte ki, hogy az ellenzéki képviselők közül 195-en megszavazzák a kormányváltást, s az ehhez vezető út első lépéseként 78-an aláírják a konstruktív bizalmatlanságot kezdeményező íveket.

Dávid Ibolya és Gyurcsány Ferenc - a kísérlet megbukott
Dávid Ibolya és Gyurcsány Ferenc - a kísérlet megbukott

Egy óra leforgása alatt nyilvánvalóvá vált, Dávid Ibolya Gyurcsány Ferenc megbuktatására tett kísérlete megbukott: még a tíz demokrata fórumos képviselő aláírására sem számíthat. Katona Kálmán nem volt ott délben az MDF- frakció zárt ülésén, a konstruktív bizalmatlansági indítványról szóló javaslat szavazásán Csáky András (aki jövő hétfőn kilép a frakcióból), Hock Zoltán és Pettkó András tartózkodott.

Azt még este sem lehetett tudni, hogy az összes képviselő közül hányan írnák alá az íveket. A jog szerint a parlamenti képviselők minimum 20 százalékának (78 honatya) a kézjegye szükséges a konstruktív bizalmatlansági indítvány előterjesztéséhez. Ennek tartalmaznia kell a leendő miniszterelnök nevét is. Dávid Ibolya lapunknak elmondta, hogy hétfő délelőtt egyeztetett Bokros Lajossal arról, hogy őt javasolja.

"Bokros Lajos egy párt listavezetésére mondott igent. Nem lehet egyszerre az uniós listát is vezetni meg miniszterelnöknek is lenni" - fogalmazott Horn Gábor a Parlament folyosóján, még mielőtt pártja, az SZDSZ kialakította volna álláspontját. - A legkevésbé személyi konstellációknak kell most az asztalra kerülniük, válsághelyzet van, nem újabb és újabb neveket kell bedobni. A Reformszövetség programjának a vitáját kell elkezdeni, de azonnal, a szükséges személyi változásokat azután kell végrehajtani, ha már lesz elfogadott program - közölte Horn Gábor.

Az igazi kérdés azonban a Fidesz válasza volt. Nélkülük nem volt esélye a kezdeményezésnek. Munkatársunknak még a hivatalos Fidesz-álláspont elhangzása előtt azt mondta a párt egyik tekintélyes politikusa: "biztos, hogy Bokros Lajossal nem megy a konstruktív bizalmatlanság, mással talán igen. Kérdés, megérné-e egy évre egy ellenzéki koalícióban lennie, alkalmazkodnia a Fidesznek." Nem sokkal ezután Navracsics Tibor bejelentette: a Fidesz nem áll Dávid Ibolya indítványa mellé. Az indoklás szerint "ha a kamarillapolitika egy-egy újabb fordulataként kormányátalakítás vagy valamilyen konspiráció révén miniszterelnök-csere vetődik fel, a Fidesz különösen fontosnak ítéli, hogy kormány hivatalba csak a választópolgárok felhatalmazásával lépjen". Semjén Zsolt, a KDNP elnöke úgy fogalmazott, hogy Bokros Lajos lenne az utolsó, akire "a családját és a hazáját bízná".

Herényi Károly időközben a folyosón nyilatkozva egyértelművé tette: az MDF nem ragaszkodik Bokros Lajoshoz.

- Persze hogy tudnánk Orbán Viktort is támogatni, ha ő lenne a jelölt - válaszolta egy kérdésre. - A Fidesz megtehetné a konstruktív bizalmatlansági indítványra a javaslatát, megjelölhetné a miniszterelnököt. Nyilván meg tudnánk egyezni, ha a szándék komoly lenne, de úgy tűnik, nem erről van szó a részükről.

Hogy a Fidesz miért is nem "kapott" az MDF konstruktív bizalmatlansági indítványán, különösen azok után, hogy Orbán Viktor minden lehetséges fórumon kormányváltást sürget, vagy legalábbis Gyurcsány Ferenc mielőbbi távozását? Információink szerint elfogadhatatlannak tartják Bokros Lajost és a programját egy parlamenti választás előtt. Az elutasítás egy másik oka: fideszesek szerint az sem zárható ki, hogy a konstruktív bizalmatlansági indítvány Gyurcsány-ötlet volt. - Nincs garancia arra, hogy sikeres lenne a szavazás. Gyurcsány Ferenc ilyen megerősítéséhez pedig a Fidesz nem asszisztál - fogalmazott egyik forrásunk.

- A Fidesz bebújt Gyurcsány Ferenc mögé a megoldást jelentő Bokros Lajos elől - kommentálta Dávid Ibolya az elutasítást. Az MDF elnöke nem ismerte el, hogy a párt választmányának felhatalmazása nélkül döntött. A párt alapszabályára hivatkozott; eszerint a választmány csak "állást foglal" a konstruktív bizalmatlansági indítvány benyújtásáról. - Ha meglesz a 78 aláírás, természetesen a választmány elé viszem - mondta lapunknak az MDF elnöke. Fórumosok is úgy vélik azonban: ebbe a fázisba sem jut el az indítvány.

A parlamenti folyosón azt lehetett hallani: 1. az MDF elnöke frakciójának a széteséséről akarta elterelni kormánybuktató akciójával a figyelmet; 2. üzleti körök elvárásának próbált eleget tenni.

MSZP: Nem - SZDSZ: Blöff

- Szomorú, hogy egy olyan kérdés, amely normális esetben a parlament legsúlyosabb döntése, mára teátrális eszközzé vált, amelyből új és új előadásokat lehet havonta tartani - nyilatkozta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője, hozzátéve: továbbra is saját kormányukat támogatják. Az SZDSZ-frakció egyetértett azzal, hogy a bizalmatlansági indítvány alkalmas eszköz lehet a válság kezelésére, s azzal is, hogy szükség van érdemi válságkezelő programra, mégsem csatlakoznak a kezdeményezéshez, azt ugyanis megalapozatlannak (vagy ahogy egyik forrásunk fogalmazott: blöffnek) tartják. Az SZDSZ-frakció nem hozott hivatalos döntést - az viszont bizonyosnak tűnik, hogy nem írják alá az MDF-kezdeményezést.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.