Csákánnyal a meddőréteg alján

Zsákos szenet árulnak a borsodi Farkaslyukon egy kisteherautóról. Egy teli zsák súlya elérheti a 60 kilót, amiért piaci árat, hétszáz forintot kér az eladó. Számlát nem ad, a fűtőanyag illegális külszíni fejtésből származik.

Farkaslyuk - ahol 1914-ben nyitottak szénbányát - Ózdtól 1999-ben elvált település. Bányáját 1990-ben zárták be, de hatalmas szénvagyon maradt a területen. Hat éve az erdészet tarvágást végzett a Völgyes út fölötti hegyen. Egy munkagép kanala széndarabokat fordított ki a földből. Gyorsan híre ment ennek a környéken, azonnal föltűntek a felszínre került kincsre pályázók. Sokan voltak, mára csak néhányan maradtak - a szén kitermelése emberpróbáló munka.

A Völgyes úti önkormányzati bérlakásokban élők jogviszonya hosszú ideig rendezetlen volt, ma is sokan tartoznak a lakbérrel. A többség az áramot a fogyasztásmérő kiiktatásával szerezte. Az idén február elején megszüntették az áramszolgáltatást az utcában. Csak akkor kapcsolták vissza, amikor minden érintett vállalta, hogy részletfizetéssel rendezi lakbérhátralékát, és villanyórát szereltet föl.

A Völgyes úton élő huszonhárom család minden munkaképes tagja állástalan. Lakásaik fűtése nagyon sokba kerül. De hát ott van a hat éve véletlenül föltárt szénmező.

Az utca végétől földút vezet a - mondjuk így - bányagödrökig. Most épp hat ember dolgozik itt. Az egyik gödör beomlott, abból a földet lapátolják, a másikban meddőréteget csákányoznak.

- Az elmúlt négy napban egyetlen zsák szenet sem tudtunk kitermelni, mert ahol bányásztunk, megcsúszott a föld. Nem kockáztatunk, inkább betemettük a korábbi lelőhelyet. Nekikezdtünk egy újabb gö-dör kiásásának, de még nem jutottunk át a meddőn - mondja a mélyből az egyik csákányozó.

Az alkalmi vájárok rokoni szálakkal kötődnek egymáshoz: testvérek, sógorok. Egyikük minden munkafázishoz ért - övé a döntő szó. Tizenöt évet húzott le a helyi aknán, a munkavédelem terén is van tapasztalata. A többiek nem tagadják: neki köszönhető, hogy eddig nem történt baleset, pedig a szénmező fölött 10-12 méter magas, függőleges fal emelkedik.

A munkát irányító férfi mondja:

- Egy éve nincs állásom. A szociális segély és a családi pótlék kevés arra, hogy eltartsam a hat gyerekemet és a beteg feleségemet. Rákényszerültem erre a munkára.

Az egyik csákányozó fölmászik a létrán, mert már két órája meg sem állt a meddőréteg bontásával. Megizzadt, ruhája sáros. Hét hónapja még Dunakeszin dolgozott, ám az utolsó hónapra nem kapta meg a fizetését. Teljes bevételük a 102 ezer forint családi pótlék. Ebből hat gyereket kell etetnie, ruháznia, iskoláztatnia. Tudja, hogy szabálytalan, amit csinálnak.

- Élnünk kell. Ezzel senkinek sem okozunk kárt. Naponta fejenként három-négyezer forintot keresünk az eladott szénnel.

Kérdés: mit szólnak a szabálytalan és veszélyes munkavégzéshez a hivatalosságok?

Farkaslyuk polgármesteri hivatalának szociális ügyintézője mindössze annyit mond:

- Szegény sorsú emberek jutnak így egy kis keresethez, mert Ózd környékén esélyük sincs az elhelyezkedésre.

Gábor Dezső polgármester úgy érzi, két tűz közé szorult.

- Ha jelezzük a hatóságoknak, hogy néhányan engedély nélkül bányásznak és árusítanak a faluban, nyomban megszűnik a pénzkereseti lehetőségük. Ha nem jelezzük, és ne adj' isten, bekövetkezik egy baleset, minket is felelősségre vonhatnak.

A polgármester tárgyalásokat kezdett a bányakapitánysággal. Izsó István, a Miskolci Bányakapitányság vezetője arra, hogy miképpen lehetne legálissá tenni a farkaslyuki bányászkodást, azt válaszolja:

- A bányanyitáshoz először kutatási adományt kell szerezni, amiben szerepel a bányaterület és a bányászandó ásványi anyag megjelölése. Ezt követi a kutatás, amelynek során felmérik az ásványvagyont, majd környezetvédelmi engedélyért kell folyamodni. Ezek után a bányakapitányság engedélyezheti a kitermelést. A tervek elkészítése és az engedélyek beszerzése úgy kétmillió forintba kerülhet. Izsó Istvántól megtudjuk: a Borsod, Heves és Nógrád megyére kiterjedő illetékességi területükön hét szénbánya működik, ezek - a bükkábrányi és a visontai külszíni fejtések kivételével - lakossági piacra termelnek. Jelenleg több területen folyik kutatás, de bányanyitási engedélyért az utóbbi hónapokban senki sem folyamodott.

- Több, a farkaslyukihoz hasonló esetről is hallottunk már - közli Izsó István. - Minden esetben lefolytattuk a helyszíni szemlét, megpróbáltuk kideríteni, ki nyitott bányát, és milyen anyagot bányászik. Ha eljutunk a bizonyítható tények feltárásáig, büntetőeljárást kell kezdeményeznünk. Tízmillió forint pénzbírság is kiszabható.

Minderről a farkaslyuki gödrökben a szénnel és a meddő anyaggal birkózó embereknek csak sejtéseik vannak. Egyikük azt mondja:

- Nagyon nehéz helyzetben vagyunk. Remélem, nem zavarnak el minket a hegyoldalból.

Kell a pénz a megélhetéshez
Kell a pénz a megélhetéshez
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.