A hős Joe Horn
A legtöbb hazai rémtörténetnek megvan a maga külföldi megfelelője, valahol a legostobább, leggonoszabb javaslatokat is kipróbálták már, mi legfeljebb szemezgetünk. Felhozhatnánk az egyik legigazságosabb adónemet, az örökösödésit, amely ellen Amerikában jól fizetett lobbisták a "Le a haláladóval!" jelmondattal indítottak kampányt, s láss csodát, amilyen a véletlen, ez jutott eszébe Dávid Ibolyának is. De most a halálnál is többről van szó. Az életről.
Egy Joe Horn nevű, 61 éves nyugdíjas ücsörgött otthon, Pasadenában, sziesztaidőben nézegetett kifelé a maga texasi ablakán, és észrevette, hogy két férfi felfeszítette a szomszéd ház hátsó ajtaját. A betörők csomagolni kezdték a holmit, mire Joe Horn felhívta a rendőrséget. Az eset másfél éve történt, és a közreadott telefonbeszélgetésnek hála a derék férfiú azóta országos híresség. Történt ugyanis, hogy a rendőrség válasza, mi több, a diszpécser határozott és többszöri utasítása ellenére Joe Horn addig hergelte magát, amíg fogta a pisztolyát, kilépett a házából, és agyonlőtte a fegyver láttán azonnal menekülő bűnözőket. Egy percet se töltött zárkában, kihallgatása után szabadlábon védekezhetett, és a rendőrök meg az ügyészek alighanem helyesen is jártak el, mert Texasban létezik olyan törvény, amelynek értelmében valaki nemcsak saját élete és vagyona, de polgártársainak értékei védelmében is használhatja engedéllyel tartott, önvédelmi fegyverét. Az ám a remek világ! Nyilván nincs is annyi bűnözés, mint másutt!
Netán mégis? A 2007-es adatok alapján a nagyjából 150 ezres Pasadenában több mint kétszer akkora az esélye, hogy valaki erőszakos bűncselekmény elszenvedőjévé válik, mint az amerikai átlag. Több mint másfélszerese a valószínűsége a betörésnek, a rablásnak, a lopásnak, és másfélszerese a nemi erőszaknak. Ami a legendásan szigorú törvénykezést alkalmazó Texast illeti: minden bűncselekményben rosszabbak a mutatói az amerikai átlagnál, pedig abba beleszámít egy csomó nyámnyila, liberális, még a fegyveres önvédelmet is szigorúan szabályozó állam. Vagy még sokkal több Joe Hornra lenne szükség, vagy valami egészen másra.
Monok polgármestere most országos ügydöntő népszavazást kezdeményez, hogy a jogos önvédelemért akkor se lehessen felelősségre vonni valakit, ha az általa alkalmazott módszer túllépi az arányosságot. "Az emberek biztonságérzete romlott, hiszen a bűncselekmények egyre durvábbak, egyre több az erőszak, emellett a bűnözők egy része azt hiszi, neki mindent szabad" - nyilatkozta Szepessy Zsolt. Amire nyilván az a megoldás, ha 220 voltot vezetünk a kerítésbe, kuvaszokat, netán ölésre kiképzett pitbullokat engedünk szabadon, végül pedig csőre töltött puskát ragadunk. Mert a másik ember élete, ha kezet emel a vagyonunkra, nem ér annyit, mint a mi krumplink vagy tyúkunk. Van itt még egy apróság. Szepessy Zsolt erről nem beszél, de a kontextus azért elég világos: az elkövetők, ugye, zömmel romák. Azokért nyilván végképp nem kár. Hát ez a gondolatmenet se egy hungarikum. Joe Horn mindkét áldozata színes bőrű volt. Ha fehérek, talán le se lövi őket. Ha mégis, a bíróság talán tovább gondolkodik az eljárás megszüntetésén. Pasadena hasonlít jobban Monokra, vagy Monok Pasadenára?