Nem mindegy, hol kapunk szívrohamot
A 20-69 éves magyar lakosság több mint harmada szenved a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a zsíranyagcsere együttes zavarában, de a betegek negyede semmilyen kezelést nem kap. A nők, akik nem mennek el nőgyógyászati műtétre, 18 százalékban arra hivatkoznak, hogy nincs panaszuk, tíz százalékuk fél a vizsgálattól, s épp azokat nem érik el a szűrőprogramok, akik sosem mennek orvoshoz. A cukorbetegek mindössze kilenc százalékának "normális" a testsúlya, a többségük elhízott, illetve extrém túlsúllyal küzd. Háromnegyedük esetén a vércukor tartósan magas. A szélütésen vagy szívinfarktuson átesett betegek 15 százaléka dohányzik.
E megdöbbentő tényeket a három éve elindult Jedlik Ányos kutatási projekt keretében rögzítették. A Debreceni Egyetem kutatóival, illetve hivatalos egészségügyi szervekkel közös konzorciumban végzett program vezetője, dr. Ádány Róza azt mondta: a projekt keretében több, egymáshoz szorosan kapcsolódó kutatás valósult meg. Ezek révén átfogó, hiteles és naprakészebb információk vannak egyes népbetegségek elterjedtségéről. Dr. Vokó Zoltán, a program másik irányítója szerint egy-egy ilyen kutatás föltárja, hogy miért vallanak kudarcot a népegészségügyi programok.
- Egyértelműen kiderült, hogy például a méhnyakrák-szűrésre való hajlandóságot növeli, ha bevonják a háziorvost is a program kommunikációjába. A modellprogram eredményei alapján azon nők negyede, akik a felmérést megelőző három évben nem vettek részt méhnyakrákszűrésen, a háziorvosuk felszólítására részt vettek a szűrésen. Ebből is látszik, hogy ha a programokkal célzott lakosságot valóban hatékony eszközökkel keresik meg, ha a háziorvosok is felkészülten kapcsolódnak a megelőzésbe, akkor annak van eredménye is - mondta Vokó Zoltán.