Végső búcsú Tatárszentgyörgyön

Eltemették tegnap Tatárszentgyörgyön a február 23-án, hétfő hajnalban meggyilkolt huszonhét éves Csorba Róbertet és ötéves kisfiát. A gyászszertartáson három-négyezren vettek részt, a hozzátartozókon és a helybélieken kívül politikusok, közéleti személyiségek, roma vezetők, színészek, televíziósok, részvétüket nyilvánító magánemberek.

A 100 Tagú Cigányzenekar szomorú-fájdalmas muzsikájára kezdődött el a tatárszentgyörgyi faluvégi temetőben tegnap délután egy órakor a búcsúztatás. Az alig kétezres lélekszámú Pest megyei településre több tucat busszal és több száz autóval érkeztek a gyászolók. A ravatalozót és környékét elborították a virágok: a Lungo Drom virágai, az Országos Cigány Önkormányzat orchideái, a valkói kisebbségi önkormányzat csokra, a rokonok színes bokrétái mellett ott voltak a részvétet nyilvánítók fehér szegfűi és - a hivatalos londoni látogatáson tartózkodó - Gyurcsány Ferenc nemzetiszínű szalaggal díszített, fehér rózsákból álló koszorúja is.

- Szégyenkezve állunk itt, kérve a gyászoló család bocsánatát, amiért ötszáz éve adósak vagyunk a cigányság elfogadásával. Nem nekik kell beilleszkedniük, nekünk kell befogadnunk őket - mondta a búcsúztatón Iványi Gábor metodista lelkész. Szavai szerint mélyen megrendült és megszégyenült emberek állnak a két áldozat koporsójánál, amiért nem tanultunk Magyarországnak a cigányság ellen eddig elkövetett bűneiből.

- Akik a tatárszentgyörgyi bűntettet elkövették, gazemberek, s az igazságszolgáltatás ítélkezik majd felettük. De bűnösök azok is, akik a lelkük mélyén gyűlöletet, megvetést táplálnak a cigányok ellen, gúnyolódnak rajtuk - mondta Iványi Gábor. - Mi vagyunk, akik fenyegettünk, és nem álltuk útját annak az alakulatnak, amely elsőként ezen a településen masírozott, és most siratjuk a gyalázatunkat és veszteségünket, mert nem akarjuk, hogy így folytatódjon életünk - utalt Iványi a Magyar Gárda 2007. decemberi felvonulására, amelynek alapján kezdeményezte az ügyészség a Jobbik által életre hívott szervezet feloszlatását, és azt első fokon a Főváros Bíróság tavaly decemberben ki is mondta. - Bocsánat azokért az iskolákért, ahová nem léphetnek be a cigány gyerekek, az egyenlőtlenségért, amellyel elindulnak az életben, és minden gonosz szóért, bántásért, amelyet e nemzetalkotó kisebbséggel szemben folyamatosan elkövetünk. Bocsánat, bocsánat, bocsánat - fejezte be szavait a lelkész.

Ezt követően hagyományos cigány siratóének hangjaira vonult a gyászoló tömeg a sírhoz, amelybe apát és fiát közös koporsóban temették. A szertartáson politikusok, művészek, közéleti személyiségek fejezték ki megrendültségüket. Ott volt közöttük a kormány képviseletében Szűcs Erika szociális miniszter, Nyakó István az MSZP, Fodor Gábor, Béky Gabriella, Magyar Bálint az SZDSZ, Balog Zoltán a Fidesz, Lukács Tamás a KDNP, Herényi Károly az MDF részéről. A roma vezetők közül Farkas Flórián, Kolompár Orbán, Mohácsi Viktória és Teleki László rótta le kegyeletét. A gyászoló sokaságban feltűnt Kis János, az SZDSZ alapítója, Kenedi János történész, Mága Zoltán hegedűművész, Gerendás Péter énekes, Koltai Róbert színész, Dés János zeneszerző, Vásárhelyi Mária szociológus, a Pa-Dö-Dő együttes tagjai, valamint Hajós András, Geszti Péter, Kepes András és Betlen János.

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke tudósítónknak azt mondta: a személyes jelenlét fejezi ki azt a felháborodást, amellyel a rasszista megnyilvánulások ellen mindenkinek fel kell lépnie. Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke úgy fogalmazott: a részvét hozta Tatárszentgyörgyre, a meggyilkolt apa és fia ugyanolyan együttérzést érdemel, mint az Olaszliszkán megölt tanár vagy a Veszprémben leszúrt kézilabdás.

A temetés erős rendőri biztosítás mellett zajlott. A szertartás alatt többen is rosszul lettek, őket a helyszínen tartózkodó mentősök látták el. Délután három órára elhagyták Tatárszentgyörgyöt a más településekről érkezettek, az áldozatok családtagjai a Hunyadi utcai cigánysoron lévő házaikban gyászolták tovább halottaikat.

Egyházi állásfoglalások

A katolikus püspöki kar közleményben fejezte ki aggodalmát az utóbbi időben elharapódzott erőszakos cselekmények miatt, az áldozatok és a hozzátartozók felé pedig kinyilvánította együttérzését. Ugyancsak aggasztó - olvasható - az a "provokációsorozat, amely a magyarságot rasszista színben igyekszik feltüntetni. Ennek érdekében egyesek nem riadnak vissza társadalmi támogatottsággal nem rendelkező, szélsőséges jelképeket használó áldemonstrációk szervezésétől sem". A püspöki kar meggyőződése, hogy ezek az igazi problémákról terelik el a figyelmet.

Állásfoglalást adott ki a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége is, megállapítva: "a cigány etnikumhoz tartozók és a többségi társadalom tagjai konfliktusainak napjainkban tapasztalható kiéleződése mögött az országot romokba döntő, a hatalmat bitorló törpe politikai kisebbség tudatos manipulálása áll". A szövetség tiltakozik az "évszázadok óta egymással békében élő cigányság és magyarság közti jó viszony fellazítása, a tudatos uszítás ellen".

Az evangélikus egyház a tatárszentgyörgyi temetés napján, kora este a Deák téri templomban csendes együttlétet szervezett. Mindenkit hívtak, aki "függetlenül azok bőrszínétől, állampolgárságától, szociális helyzetétől gyászolja az elmúlt hónapok gyalázatos gyilkosságainak áldozatait". (Cz. G.)

Több ezren, köztük politikusok, művészek is részt vettek a szertartáson
Több ezren, köztük politikusok, művészek is részt vettek a szertartáson
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.