Kórházi élet-halál harc
- Ez a kórház 13 éven át működött saját bevételeiből. A 9,5 milliárdos költségvetésű orosházi önkormányzatnak ritkán, és akkor is elenyésző összeggel kellett működésünket segítenie. Eközben másutt százmilliós nagyságrendű adósság nyomja a hasonló méretű kórházakat - mondta február 19-én, közvetlenül lemondásának bejelentése után kérdésünkre válaszolva Gervain Mihály, aki 1995 óta vezette az orosházi kórházat. - A betegek szavazata alapján két egymást követő évben a legjobb kórház voltunk Békés megyében, országosan a 10. helyre kerültünk.
Az orosházi kórház nincs eladósodva, felújították mind az épületeit, mind a műszerparkját. A tüdőgondozót kivéve a kórház és a szakrendelő osztályai - korszerű és költségtakarékos módon - egy tömbben vannak. Legutóbb, az idén február 5-én Székely Tamás egészségügyi miniszter jelenlétében adták át a krónikus osztályt, és további fejlesztésekről is tárgyaltak. Nagy csapást jelent viszont a kórház bevételeire, hogy 2007-ben a szarvasi kistérség több mint 20 ezer betege átkerült a békéscsabai kórházhoz. Azóta nem az orosházi kórház kapja meg az ellátásukra járó pénzt az egészségbiztosítótól, de a nagyobb beteglétszámra kialakított intézmény költségeit nem lehet a kieső bevétellel arányosan csökkenteni.
Gervain Mihály kompromisszumot javasolt: kiesett bevételük egy részét, mintegy 130 millió forintot pótolja az önkormányzat, cserébe átadnának két kórházi ingatlant is a városnak. Javaslatát azonban nem fogadták el - Németh Béla polgármester szerint egyszerűen azért, mert a városnak is végesek a lehetőségei. Az önkormányzat mintegy 200 millió forinttal beszállt a krónikus osztály létesítésébe, és mintegy 26,5 millió forintot bérkiegészítésre is juttattak. Gervain Mihály szerint a 830 kórházi dolgozó arculcsapása, hogy ők nem kaphattak jubileumi jutalmat, miközben a többi közintézmény dolgozói mind megkapták ezt. A polgármester erre úgy reagált: nevezhették volna jubileumi jutalomnak is a bérkiegészítést, hiszen szabadon felhasználhatták.
Fetser János, Orosháza korábbi MSZP-s polgármestere szerint Gervain Mihály lemondásával csak elébe ment annak, hogy leváltsák vagy a költségvetés révén lehetetlen helyzetbe hozzák. Fetser szerint egyes képviselők már 2006-ban, amikor a jobboldal megnyerte Orosházán a választást, le akarták váltani a kórházigazgatót, akinek szakmai és vezetői teljesítményét nehéz megkérdőjelezni. Orosházát ma jobboldali többség vezeti - igaz, a 2008-as költségvetést a Fidesz és az MSZP közösen állította össze és szavazta meg. A két nagy párt helyi politikusai egy éve még együtt próbálták eltávolítani a város éléről Németh Béla polgármestert, aki korábban MDF-es volt, de kilépett a pártból. A buktatás nem sikerült - egyes információk szerint a Fidesz országos vezetői állították le helyi politikusaikat. Németh Béla csak annyit mondott erről: "Rendeztük a sorainkat."
A "sorok rendezéséről" Orosházán nyilvánosságra került egy dokumentum, amely a Fidesz-frakció, az MDF helyi vezetői és a polgármester közötti együttműködésre tesz javaslatokat. Egyebek mellett az is szerepel benne, hogy az MDF tehessen javaslatot egy új kórházi főigazgató személyére. Németh Béla szerint nem létezik ilyen megállapodás. Az igazgató főorvos különben is maga állt fel a székéből. A polgármester szerint azért döntött így Gervain Mihály, mert a finanszírozási feltételek romlása miatt nem folytatható tovább a nevéhez kötődő sikertörténet.
Gervain Mihály is érzékeltette: tudott róla, hogy ellentétek vannak a jobboldali többség körében a költségvetési tételekről.
- Én elfogadtam, amit nekem a polgármester úr mondott: ha 2-3 szavazat hiányzik, akkor nem lesz a városnak költségvetése, és az mindennél rosszabb. De úgy gondolom, nem a kórházvezetés dolga, hogy megszerezze a többséget olyan döntésekhez, amelyek a város érdekében állnak.
Németh Béla szerint a költségvetés tervezete már január második felére összeállt, és azt a jobboldali frakció támogatta.
Fetser János szerint személyi ellentétek is bonyolították a dolgot: Gervain Mihály sokat követelő, szigorú vezető, aki éppen ezért tudta sikeresen irányítani a kórházat - de megsemmisítően tud viselkedni olyan emberekkel, akiket szakmai vagy emberi szempontból nem sokra tart.
Gervain Mihály nem reagált közvetlenül arra a kérdésünkre, "besokallt-e" a helyi politikusok magatartásától. Inkább azt fejtegette: ha a fenntartó nem folyósítja az általa kért összeget, kettős csapdahelyzetbe hozza a kórházat. Az önkormányzati támogatás nélkül nő a hiány, ugyanakkor 2009 júniusától már nem a kórházakat, hanem az egyes osztályokat finanszírozza majd az egészségbiztosító - a tavalyinál 30 milliárd forinttal kisebb összegből. Ahol nincs elég pénz, ott nem tudják a távozó szakembereket pótolni, új műszereket beszerezni - ez pedig veszélyezteti a finanszírozási szerződés megújítását.
Élet-halál harc lehet az egymáshoz nem túl távoli gyulai, békéscsabai és orosházi kórház között, amit ráadásul nemcsak szakmai szempontok, hanem a helyi politikusok - ebben a körben most a fideszesek vannak többen - közötti erőviszonyok döntenek el. Orosháza szakmailag még jól áll, de pénzügyileg nem: a helyi politikusok nem képesek visszaszerezni a szarvasi kistérség Békéscsabára irányított 20 ezer betegét. Kérdés az is, ki lesz Gervain Mihály utóda. Orosházán azt emlegetik: Bartha László korábbi szegedi polgármestert szeretnék odacsábítani. Más informátorok szerint viszont ezt éppen a Fidesz központjában ellenzik a legerősebben.
- Nincs felkért jelölt az igazgatói pályázatra, teljesen nyílt a verseny - hangsúlyozta Németh Béla, aki hozzátette: egy hatékony pénzügyi menedzsernek örülnének a legjobban.
- Egy interregnum önmagában is megingathat egy stabil intézményt - mondta beszélgetésünk végén Gervain Mihály. - Nem minden képviselő látja át pontosan az egészségügy lehetséges jövőjét - azt, hogy a város második legnagyobb munkáltatójánál is megszűnhet számos munkahely. Harminchárom éve szolgálom ezt a várost. Ez volt az utolsó figyelemfelhívó lépés, amit megtehettem a kórház érdekében.