"Sokat tudtam volna segíteni, ha befutóhelyet kapok"
- Hányadik helyre tette volna saját magát az MSZP EP-listáján?
- Valamelyik befutóhelyre.
- Ez pontosan mit jelent? Egyes számítások szerint legfeljebb az első öt számíthat arra, hogy Brüsszelbe utazhat.
- Talán ennél több mandátumot is szerzünk. De nincs értelme jósolni. Egy választás idején győztes hangulatban kell kimenni a pályára, és küzdeni kell a minél jobb eredményért. Ha számokkal dobálódzunk, azzal csak önmagunknak ártunk.
- Önmagára utalva azt nyilatkozta: kár, hogy az MSZP nem számít a "legismertebb és legnépszerűbb" EP-képviselőire. Nem értékeli túl önmagát?
- A közvélemény-kutatók megerősítették, hogy én vagyok az egyetlen ismert képviselő a delegációból, a többiek nem érték el az ismertségi küszöböt. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyébként a választmány előtt név szerint ki is emelt. Nem szeretném ugyanakkor, ha ezt túlértékelnénk. Politikusként sokat szerepeltem, szociológusként sokat publikáltam, és már három regényem is megjelent. Az ismertséget nem szeretném túlhangsúlyozni, de azt gondolom: ezt is figyelembe kellett volna venni a lista összeállításakor. Ráadásul szakértője vagyok a mostani kampányban kulcsszerepet játszó szociális ügyeknek. Nem szerencsés, ha az MSZP lemond egy olyan emberéről, aki eddig is húzta a párt szekerét, és hangsúlyosan jelenítette meg a baloldali értékeket. Sokat tudtam volna segíteni a kampányban, ha befutóhelyet kapok.
- A tizenegyedik helyről már nem is akarja támogatni a kampányt?
- Dehogynem. Minden erőmmel. Nem is tudnék mást csinálni.
- Mégis sértett ember benyomását keltve nyilatkozik. Azt mondta például, hogy egy autóműhelyben is inkább az a szerelő jut előbbre, aki esténként a főnökkel vacsorázik, nem az, amelyik még éjszaka is bütyköl. Talán, ha többet vacsorázott volna a pártvezetéssel...
- Esténként vagy könyvet írtam, vagy olvastam a családom körében. Vacsorák helyett szakmai találkozókat, konferenciákat szerveztem, hálózatot építettem a civil szervezetekkel. Arra figyeltem, hogy a szakmai programokra politikusokat is meghívjak. Azt hittem, üzenetértékű lesz a számukra is, ha látják, hogy a szociális szakma minden szegmensével kiváló kapcsolatom van. Összekötő szerepet játszottam a politika és a civil szféra között. Nem hittem volna, hogy emellett még lobbiznom is kellene. Az is "baj" velem, hogy őszintén és kritikusan beszélek, ha ennek szükségét érzem. Amikor a többiek a párt fórumait járták körbe, én közben az eddigi kormányok romapolitikáját kritizáló írásokat publikáltam. Önmagamat adva működöm. Valóban, ez a politikában szokatlan dolog.
- Az MSZP-ben erre könnyen azt válaszolhatják: a pártelnökség és a megyei elnökök rangsorolták az EP-delegáció tagjait, és a választmány rábólintott a névsorra. Tessék ezt méltósággal tudomásul venni.
- Méltósággal tudomásul is veszem. Nincs bennem harag vagy sértődöttség, továbbra is támogatom a pártot. De én ilyen vagyok, a véleményemet vállalom. Közben pedig az új terveimen dolgozom: egy belga egyetem és egy magyar médiaintézet összefogásával egy európai tanulmányok központját kívánjuk létrehozni Magyarországon.
- Göncz Kinga megfelelő választás az EP-lista élére? Mennyiben hozhat a külügyminiszter több szavazatot, mint más?
- Reméljük, hogy sok szavazatot fog hozni.