Az iskolák tizedét államosítanák
Már akár a 2010-2011-es tanévben megjelenhet az oktatási palettán 100-200 állami fenntartású iskola - közölte tegnap Hiller István a közoktatási érdekvédelmi szervezetekkel folytatott egyeztetés után. A Pedagógusok Szakszervezete, illetve a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet támogatta elképzeléseit.
Hiller István az esélyegyenlőség javítása érdekében vezetné be a fenntartók sorába az államot is (jelenleg a közoktatási intézmények 90 százalékát az önkormányzatok, hét százalékát az egyházak, három százalékát alapítványok, egyesületek tartják fönn). Mint mondta: nincs olyan hazai és nemzetközi vizsgálat, amely ne az óriási esélykülönbségeket említené a közoktatás egyik legnagyobb problémájaként.
A magas színvonalú sztenderddel csökkenthető a szegregáció - fogalmazott Hiller István, aki úgy véli, hogy a folyamat végén már 300-500 iskola működhet az állam fenntartásában (jelenleg 3500 közoktatási intézmény van).
A fenntartói jogot tárgyalások útján venné át az állam, már ha meg tudnak egyezni a feltételekről. A miniszter hangsúlyozta: mindez nem jelentene igazgatóváltást vagy pedagóguselbocsátást, épp ellenkezőleg: a minőségi munkát végző pedagógusok biztonságban lennének.
Az önkormányzatok jelenleg a normatíván fölül további 35-60 százalékot tesznek hozzá iskoláik költségeihez. A miniszteri terveket elutasító Kerpen Gábor, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke épp ezt kifogásolja: ha ez a pénz megvan, miért nem adják oda az önkormányzatoknak? A szakszervezeti vezető azt mondta: nincs okuk támogatni az állami iskolákról szóló miniszteri elképzelést, mert bár az esélykülönbségek csökkentésével egyetértenek, de szerintük ez nem megoldás a problémára.