Reformellenes szövetséget lát a T. Házban az SZDSZ és az MDF
E döntés Kóka János szerint azt mutatja, hogy - idézzük - "a politikai elit kilencven százaléka még arra sem méltatja a neves szakértők által jegyzett, széles körű szakmai támogatást élvező javaslatcsomagot, hogy érdemben beszélhessünk róla". Ezt azért is tartja meglepőnek, mert a korábbi MSZP-s nyilatkozatokból az derült ki, támogatják a reformcsomag parlament elé kerülését. Felvetésünkre, hogy a döntésből egyáltalán nem következik, hogy "normál menetrendben" ne tárgyalhatna a ház a csomagról, Kóka válasza: ez igaz, de miért bíznának abban, hogy a bizottságok támogatni fogják a javaslat tárgysorozatba vételét? Az SZDSZ az MDF-fel keresi a lehetőségét, hogy mielőbb, lehetőleg a jövő héten napirendre tűzhessék a javaslatot.
- Ismét bebizonyosodott, hogy a gyávaságnak kétharmada van - nyilatkozta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. "Nem elég, hogy nincs program, és mind a két nagy párt hallgat, még azt is megakadályozzák, hogy a Reformszövetség javaslatát tárgyalja a parlament. Ez az alázat teljes hiányát és a felelőtlenséget bizonyítja" - hangsúlyozta.
A szocialisták nyilván időt akarnak nyerni a Reformszövetséggel való háttértárgyalásokra, valamint a hatásvizsgálatok elvégzésére, s egy gyors parlamenti napirendre vétel akarva-akaratlanul bemerevítené az álláspontokat. Persze így is kérdés: megteremthető-e valamiféle "közös csomag".
A házszabály szerint egyébként akkor is van mód egy indítvány napirendre vételére, ha azt az illetékes bizottságok nem támogatnák, például megfelelő számú képviselő aláírásával. Úgy tudjuk, az SZDSZ akár ennél komolyabb eszközt is bevetne. Ezzel kapcsolatban egyik informátorunk arra emlékeztetett: a szocialisták egyedül nem tudják elfogadni a parlament napirendjét.
Nincs "három csapás", a Btk. szigorítása nem kerül napirendre
Az Országgyűlés nem vette tárgysorozatba a Fidesz "három csapás" elnevezésű, a büntető törvénykönyvet szigorító törvényjavaslatát. A képviselők 166 igen, 199 nem szavazattal, három tartózkodás mellett hozták meg döntésüket. A Fidesz a törvénytervezetét az amerikai "három dobás törvény" (three strikes law) alapján készítette el. A törvény az USA-ban a 90-es években terjedt el, lényege, hogy az eljáró bíróságok számára kötelező büntetési tétel és hosszabb börtönbüntetés kiszabását írja elő bizonyos visszaeső bűnözőkkel szemben. Répássy Róbert frakcióigazgató közölte: továbbra is fenntartják javaslatukat, amely a párt választási programjának is része lesz.