„Minél több mandátumot kell szerezni”

Örömmel vállalta és megtisztelőnek tartja az MSZP EP-listájának vezetését Göncz Kinga külügyminiszter. Nem érzi úgy, hogy a felkérése azt jelentené, hogy tárcavezetőként megbukott. A politikus érdemi kampányra készül.

- Brüsszelben értük utol. Még külügyminiszterként lobbizik a magyar érdekekért, vagy már az MSZP EP-listavezetőjeként is építi a kapcsolatokat?

- A környezetvédelmi miniszterek tanácsülésén helyettesítem a szakminisztert. Az utolsó pillanatig lobbiztunk a génmódosított kukorica termesztését kimondó moratóriumért. Sikerrel jártunk.

- A hét végén jelentették be, hogy ön vezeti az MSZP EP-listáját...

- Örömmel és önként vállaltam a feladatot. Többször felmerült a nevem listavezetőként már korábban is, de hivatalos felkérés csak azután érkezett, hogy a pártelnökség a múlt hét végén döntött. Hozzá kell tenni, hogy a listát a márciusi kongresszus véglegesíti. Általános és széles körű támogatottságot tudhatok magam mögött, s ez számomra rendkívül fontos.

- Voltak feltételei?

- Megtisztelőnek tartom a felkérést, és a széles körű támogatottság volt az, ami a leginkább meggyőzött arról, hogy elfogadjam. Már szociális tárcavezetőként és most külügyminiszterként is sokat foglalkoztam uniós ügyekkel, az ismertségem és ismeretségem jelentős. Úgy tudom, hogy támogatóim között többen voltak olyanok is, akikkel nem Magyarországon, hanem európai uniós keretekben dolgoztam együtt.

- Pártbéli ellenlábasai azt mondják: kétségtelenül az egyik legnépszerűbb kormánytag, de felkérésében az is szerepet játszik, hogy külügyminiszterként nem volt sikeres. A felkérése egyben bukás is?

- Egy közszereplő népszerűsége nem független attól a kormányzati-politikai szereptől, amelyben megismerik az emberek - ebben az összefüggésben pedig nem elválasztható az eredményességtől. Magyarországon nem nagyon tud olyan történni a politikai életben, aminek ne születne meg azonnal a negatív értelmezése is. Egyébként nem volt beleszólásom a lista öszszeállításába. Tudható, hogy elsődlegesen az MSZP elnöksége alakított ki sorrendet, amit megvitatott a választmány is.

- Miként értékeli, hogy bár az új EP-delegáció egyik fontos feladata egy európai romastratégia megalkotása, ehhez képest a romatagozat által ajánlott Csikós Árpád nem került a listán az első ötvenbe?

- Az fontos kérdés, hogy egy roma származású politikus hányadik helyre kerül egy párt EP-listáján, de azt is figyelembe kell venni, hogy a delegáció milyen hatékonyan képviseli a romaügyet. Elég csak arra gondolni, hogy a romastratégiára vonatkozó EP-jelentésnek Kósáné Kovács Magda volt az előterjesztője, de Lévai Katalin és mások is sokat tettek ebben a kérdésben. Nem kizárólag roma származású politikus tudja hatékonyan képviselni a romák ügyét Brüsszelben.

- Hány mandátumra számít?

- Nem tudok, nem akarok jósolni, de a lehető legtöbb mandátum a cél. Nincs lélektani határ. Az viszont fontos, hogy minél nagyobb legyen a részvétel. Hogy a választók tudomásul vegyék, a voksolásnak tétje van. Azt kell világossá tenni, hogy milyen politikát képviselünk, és ez miben különbözik a Fidesz konfliktust exportáló, minden együttműködést elutasító politikájától. Magyarországon hajlamosak vagyunk csak befelé nézni. Pedig nagyon sok minden nem Budapesten, hanem az Európai Parlamentben dől el.

Brüsszelben, az EU-csúcson még külügyminiszterként lobbizott
Brüsszelben, az EU-csúcson még külügyminiszterként lobbizott
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.