Az utolsó beszélgetés esélye

Egyre fenyegetőbb lehetőség a csoportos gyermeköngyilkosság - intenek a telefonos lelkisegély-szolgálatok.

- Mennyi gyógyszert kell bevennem ahhoz, hogy ne fájjon a halál? - kérdezi egy reszkető hang a vonal túloldalán. Néhány néma perc és néhány sűrű mondat után az is kiderül, hogy a testvéreknek már belekeverte a kakaójába az összetört gyógyszereket, az összest, amit a házban talált, de most nem tudja, hogy odaadja-e, mert fél, hogy fájni fog nekik. Azt pedig nem szeretné. Csak el kell tűnniük. Örökre. A szülei mondták tegnap este. Véletlenül hallotta a dolgot, amikor kiment pisilni. Az apja a konyhaasztalra támaszkodva mondta: minden más lenne, ha ezek - és ezt biztosan rájuk értette - nem lennének. Az ajtórésen azt is látta, hogy az anyukája sír. Sokat sír, amióta elvesztette a munkáját. Apját is kirúgták tegnap. Mondták, ezután nem tudják majd fizetni a csekkeket, nem lesz mit enni és a házból is kirakják őket. Pedig apja annyit dolgozott rajta. Nem akarja, hogy miattuk elveszítse. A testvérei kicsik, nem is értenék. Ezért keverte a kakaójukba a gyógyszereket. Észre se vennék, mert jó édesre csináltam - bizonygatja -, csak most nem is tudom... talán fájna nekik a halál.

Telefonos elsősegély - mind nagyobb szükség van rá
Telefonos elsősegély - mind nagyobb szükség van rá

- Az elmúlt hónapokban egyre több fentihez hasonló telefonhívást kapunk - mondta Farkas Imre, a Gyermek- és Ifjúsági telefonos Lelkisegély-szolgálatok Országos Szövetségének elnöke a közelmúltban egy konferencián. - Bár az öngyilkosság visszatérő téma a telefonos lelkisegély-szolgálatoknál, az utóbbi időben fogadott hívások között érezhetően nőtt azok száma, akik nem egyedül készülnek a halálra. Többségük a testvéreit vinné magával. A gyermek és serdülőkori öngyilkosság fő okaiként emlegetett elutasító család, iskolai kudarcok, bántalmazás mellett egyre gyakoribb a szegénységtől való félelem. A gyerekek nyűgnek érzik magukat szüleik nyakán. Ráadásul gyakorta tanúi a szülők erre utaló megjegyzéseinek. A megoldást saját eltüntetésükben látják.

- A mély egzisztenciális, párkapcsolati válságba került szülők között már eddig is akadtak olyanok, akik gyermekeiket is magukkal vitték a halálba. Ám az utóbbi hónapokban egyre fenyegetőbb lehetősséggé vált a csoportos gyermeköngyilkosság - állítja Dr. Payrich Mária szakpszichiáter, a GYITOSZ szakmai vezetője.

Hazánkban évente hatvan-száz gyerek követ el öngyilkosságot. A kísérletek száma ennek tízszerese lehet. A gyermek-öngyilkosságokat mindig "segélykiáltások" előzik meg. A gyerekek sokkal hosszabb ideig és látványosabban készülnek a halálra, mint a felnőttek. Lenne idő a beavatkozásra - ráadásul a felnőtteknél könnyebben eltéríthetők szándékuktól -, ha akadna, aki meghallaná a segélykiáltást.

Az öngyilkosságokat mindig megelőzi egy elmaradt utolsó beszélgetés. A gyerek kísérletet tesz rá, de nem talál hozzá partnert. Ezt a szerepet próbálják betölteni a telefonos lelkisegély-szolgálatok, a nemzetközi szövetség ajánlásai alapján működő szervezetek ma már az ország bármely pontjáról elérhetőek. Tavaly 128 ezer hívást fogadtak, közülük 7500 krízishelyzetet tárt fel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.