Fényt kapnak a szupertitkos ügynöklisták

Civil felügyelettel dolgozzák fel, majd archiválják azokat a szupertitkos mágnesszalagokat, amelyek a Kádár-rendszer idején beszervezett ügynökök hálózatának talán legteljesebb adatbázisát tartalmazzák.

Szilvásy György felkérésére egy civil testület felügyeletével feldolgozzák az állambiztonsági szolgálatok 1990 előtti, legmagasabb szintű minősítésű iratait tartalmazó 18 mágnesszalag adatait. Erről maga a titokminiszter beszélt a sajtó képviselői előtt. A munkacsoport Kenedi János történész-kutató vezetésével már a jövő héten munkába állhat.

Azt egyelőre nem tudni, közölte Szilvásy, hogy mi van az adathordozókon, ezért tartalmilag is azonosítani kell a dokumentumokat, majd össze kell vetni a szolgálatoknál megtalálható papíralapú iratokkal. Ezt többek között az indokolja, hogy a szalagokon rögzített nyilvántartásokból állítólag nem derül ki, hogy ki melyik állambiztonsági szervvel működött együtt - például a katonai elhárítással vagy a belső elhárítással, ezért nem sikerült a kilencvenes évek elején összeállítani a III/III-as ügynökök listáját a mágnesszalagok alapján.

A tizennyolc mágnesszalag tartalmazza a legteljesebb nyilvántartást az 1945-1990 közötti "titkosított történelmünkről". A rendszerből 1990-ben törölt adatbázisok másolatairól van szó, melyek alapján rekonstruálhatnák a kutatók, hogy pontosan milyen iratokat semmisítettek meg a rendszerváltást követően a szolgálatok. A szalagokon rögzítették ugyanis az 56 ezer fős hálózati nyilvántartást (az ügynöklistákat), a teljes operatív nyilvántartást (a célszemélyek adatait), továbbá az előzetes nyomozások adattárát (felderítés), a Központi Kémelhárítási Adattárat és a bizalmas nyomozások adatbázisát is. Ezek a szalagok egységesen 2060. december 31-ig titkosak, bár Kenedi Jánosék szerint - akik egy éven át kutattak a titkosszolgálati irattárakban a kormány megbízásából - a szolgálatoknak nincs jogalapjuk a visszatartásukra.

Információnk szerint a feltárómunka során először a szalagok hitelességét vizsgálják meg.

Az első feladat tehát annak megállapítása lesz, hogy nem manipulálták-e a szalagokon szereplő adatokat, majd eldöntik, hogy a kinyert információk közül melyek titkosságát tartsák fenn, illetve szüntessék meg. A "felszabadított" anyagokat pedig folyamatosan adnák át a szaklevéltárnak. Ez a folyamat akár egy évig is eltarthat. Titkosszolgálati forrásunk szerint a mágnesszalagokról elvileg nem kerülhet elő új információ - ha viszont mégis, az igazolná a Kenedi-bizottság azon gyanúját, hogy a titkosszolgálatok illegálisan selejteztek le állambiztonsági iratokat a rendszerváltás után.

Úgy tudjuk, a kormány olyan javaslatot készül benyújtani a parlamentnek, amely figyelembe venné az általa felkért Kenedi-bizottság észrevételeit. Bővítenék az egykor megfigyeltek információs kárpótlását, vagyis ki-ki önmagáról még többet tudhatna meg, azonban nem gondolkodnak "automatikus nyilvánosságban", pontosabban: a jelenlegi alkotmányos keretek közötti megoldásokat keresnek.

A javaslat - melyről társadalmi és politikai vitát is kezdeményeznek - többek között kiszélesítené a közszereplő fogalmát, de nem az összes egykori hálózati személyre. Jelenleg csak azok a volt hálózati személyek tekinthetők közszereplőnek és adataik emiatt a nyilvánosság számára is megismerhetőnek, akik 1990 után is politikai közfeladatot láttak el. Az ügynökmúlt bizonyítását is leegyszerűsítenék. Jelenleg a kutatóknak több dokumentummal kell bizonyítaniuk, hogy egy közszereplő együttműködött az állambiztonsági szervekkel.

A tervek szerint ehhez a jövőben egyetlen dokumentum: a beszervezést igazoló 6-os karton is elegendő lenne, ennek alapján a közszereplőt hálózati személynek tekintenék, amíg ennek ellenkezőjét nem tudja bizonyítani. Korábban a beszervezésen kívül a jelentéstételt vagy az ügynök minőségben történt pénzfelvételt is kellett bizonyítani, illetve a három tétel közül legalább kettőt. A kormány-előterjesztést hamarosan benyújthatják - alighanem ezzel függ össze, hogy az MSZP képviselői hétfőn megakadályozták, hogy a parlament előbb tárgyalhasson az SZDSZ-nek a Kenedi-jelentés alapján benyújtott határozati javaslatáról.

"A kormánypárt és az MDF által eddig jegelt javaslatunkkal összhangban van az, ha szakértők bevonásával, civil kontroll mellett zajlik majd a mágnesszalagokon lévő információk előhívása" - nyilatkozta lapunknak Gulyás József SZDSZ-es képviselő. A civil kontroll biztosítása ugyanakkor összetett feladat, tette hozzá, hiszen első lépésben a szalagok és a rajtuk lévő információk hitelességéről kell meggyőződni, az adattartalmat kell megnyugtató módon, sértetlenül előhívni és archiválni. Ez alapvetően informatikai kérdés, ahol szintén biztosítani kell a megfelelő civil szakmai kontrollt. A második lépés viszont a szalagokról előhívott információk sorsának vizsgálata, köziratként kezelése. Gulyás szerint egyelőre nem világos, mit ért a kormány az információs kárpótlás bővítésén. Gulyás azt tartaná a legmeggyőzőbb lépésnek, ha felgyorsítanák az indokolatlanul visszatartott iratok átadását, illetve az iratok titkosságának feloldását, ehhez ugyanis semmiféle jogszabály módosítása nem szükséges - csak elszántság.

Kenedi János lapunknak megerősítette, hogy egy tisztán informatikusokból - független, illetve titkosszolgálati szakemberekből - álló munkacsoportot alakítanak, várhatóan a jövő héten. Szilvásy György részéről együttműködő készséget tapasztalt; arra viszont csak a jövő héten tud válaszolni, hogy az öt-hat fősre tervezett bizottság hogyan végzi majd a munkáját.

6-os karton
6-os karton
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.