Határozott ellenzékiek, visszafogott kormánypártiak
A szocialisták lemaradása nemcsak a szimpatizánsok számában figyelhető meg, hanem a választói viselkedés további fontos tényezőiben. Évek óta passzívabbak a Fidesz híveinél, most is kevésbé jellemzi őket a versenyláz. Jelenlegi visszafogottságuk a jövőre is rávetül, a bő egy év múlva bekövetkező választásra gondolva, minden ötödik szocialista azt feltételezi: nem tart ki addig az MSZP mellett, aligha lesz a szavazójuk. A Fidesz mostani tábora eltökéltebbnek tűnik, közülük minden tizedik morzsolódhat le.
Egy mostani parlamenti választásra a szavazásra jogosultak 46 százalék menne el, s csupán 30 százalék venne részt a júniusi EP-választáson - ez derül ki a Szonda Ipsos február közepén végzett reprezentatív felméréséből.
E szerint kétmillió-hatszázezres a Fidesz-tábor, egymillió négyszázezer fő támogatja az MSZP-t, s nagyjából 150 ezren állnak mind az SZDSZ, mind az MDF mögött s most már a Jobbik is elérte ezt a szintet. Viszonylagos állandóság jellemzi az MSZP támogatói körét is, ha időnként el is távolodnak néhány százaléknyian, szinte kizárt, hogy a Fidesz szavazóivá váljanak.
Az MSZP hívein leginkább a bizonytalanság szokott úrrá lenni, s ennek kétféle következménye lehet. Az egyik az, hogy a távozók - már 2006 nyara óta - a hezitálók csoportját bővítik, s onnan szemlélik - igaz, mind kisebb intenzitással - a pártok körüli eseményeket. A másik szocialista jellegzetesség a mérsékelt aktivitás, a kötelékek időleges fellazulása. Különösen figyelemre méltó ez, ha az MSZP-seket a jövő évi választásról kérdezzük. Ezzel kapcsolatban ugyanis hattizedük biztos abban, hogy nem fog eltántorodni addig és a szocialista párt 2010-ben biztosan számíthat a voksaikra. Az ellenzék sokkal inkább megingathatatlan, háromnegyedük garantálja, hogy szavazatuk jövőre a Fideszé.
Az adatfelvétel ideje: 2009. február 17-24. A megkérdezettek száma: 1500 fő, akik együttesen az ország 18 éves és annál idősebb lakosságát képviselik. Az adatok legfeljebb plusz-mínusz 2,5 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptak volna, ha minden választókorú személyt megkérdeztek volna.