Tiltakozás szóban és szemétdombbal
Egy eisenstadti áruház parkolójában gyülekezik a Greenpeace öt magyar és huszonöt osztrák aktivistája. Befut egy zárt furgon is, amibe csaknem kétszáz, szeméttel megtömött nejlonzsákot zsúfoltak.
- A heiligenkreuzi hulladékégetőt kivitelező Begas energetikai cég bejárata előtt építünk egy szemétdombot - mondja a környezetvédők sajtószóvivője, Dóci Gabriella.
- Azt akarjuk demonstrálni, mennyire káros, törvénytelen és bosszantó, ha más szemetének a szagát kell bárkinek beszívnia - teszi hozzá Mezei Csaba, a Greenpeace Magyarország Egyesület igazgatója.
Megjegyzése arra utal, hogy az osztrák-magyar határra, Szentgotthárd központjától néhány száz méterre tervezett - és nemrég a burgenlandi tartományi kormány által első fokon engedélyezett - égetőmű füstje az uralkodó nyugati széljárás következtében elsősorban a magyarokat szennyezi majd. Mint ismert, az égetőmű 325 millió tonna hulladékot használna föl egy év alatt - ennyi szemét Ausztriában nincs, nyilvánvaló tehát, hogy importhulladékot is feldolgoznak majd Heiligenkreuzban.
Az aktivisták a Begas bejáratához érve óriás transzparenseket feszítenek ki, kukákba bújnak, röplapokat osztogatnak, kiöntik a szemetet, amely vészjóslóan gőzölögni kezd. Igaz, szárazjéggel csinálják a párolgást, elvégre mégiscsak furcsa lenne, ha éppen a környezetvédők szennyeznék a levegőt egy város közepén. Az aktivisták azt szeretnék, ha a Begas vezetői kijönnének hozzájuk. Helyettük megjelenik két rendőr, udvariasan érdeklődnek a sárga mellényes zöldektől, aztán bemennek a székházba.
- Szolidaritásból tiltakoznak a magyarokkal, vagy szerintük az osztrákok számára is káros lenne az erőmű? - kérdezem Herwig Schustertől, a Greenpeace osztrák vezetőjétől.
- A környezetvédelem nem egy-egy nemzet ügye, hanem globális kérdés - hangzik a válasz. - Tudomásunk szerint elsősorban teherautón szállítják a határszéli osztrák településre a napi ezer tonna szemetet. Az országon végighurcolt importhulladék a közlekedésbiztonság veszélyeztetésén túl nagymértékben növeli Ausztriában a finompor-szennyezettséget, mely több súlyos betegség előidézője lehet.
Végre bejutnak a greenpeace-esek a Begas vezetőinek irodájába, ahol először rendőrök igazoltatják Mezei Csabát és Herwig Schustert, közlik velük, hogy be nem jelentett demonstráció szervezése miatt eljárást indítanak ellenük, aztán kezdődik a cég vezetőjével, Rudolf Simandellel a tárgyalás. A megbeszélésre a sajtót nem engedik be. Később a két "zöldkövet" tájékoztatójából annyit lehet megtudni: a Begas vezetője azt mondta nekik, hogy bármely országból importálhatnak szemetet, s nagyon remélik, sőt tervezik a Magyarországról érkező hulladék égetését is. Ez teljesen új információ a zöldeknek, hiszen korábban megszondázták a szóba jöhető magyar cégek többségét, s mindenhonnan azt a választ kapták: nem lesznek hajlandók együttműködni a heiligenkreuzi égetőművel.
- Megkérdeztük az igazgatót, mit üzen az aggódó magyaroknak - idézi fel a beszélgetést Mezei Csaba. - Simandel úr megvonta a vállát, és azt felelte: semmit.
Mezei Csaba tudósítónkkal közölte: megfellebbezik a tartományi kormány döntését.