Kevesebb pénz, erős verseny a kórházak között
Érvényben maradt, sőt szigorúbbá is vált a teljesítményvolumen-korlát az új finanszírozási rendszerrel, s ezzel erős versenyt indít a kórházak között az egészségügyi kormányzat - értékelte Sinkó Eszter közgazdász az egészségügyi miniszter által minap bejelentett újabb 30 milliárdos megszorítócsomag-tervet. A szakember szerint az E-Alap költségvetése az újabb elvonással immár 45 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyiből tavaly gazdálkodhatott.
- Noha Székely Tamás miniszter kedden a teljesítmény-volumen-korlát megszüntetéséről beszélt a kormányszóvivői tájékoztatón, valójában erről szó sincs, mindössze annyi történik, hogy lényegesen alacsonyabbra, az ellátások kétharmad részéig "húzták vissza" a plafont. Mindez értékelhető a kormányzat előremenekülésének is - mondja a szakértő -, hiszen nem azt mondták, hogy az ellátásokért fizetett árakat csökkentik, noha a valóságban ez történik, hanem azt, hogy részben emelik 4 ezer forinttal, és 150 ezer forintot fizetnek a szolgáltatások többségéért. Így viszont a kasszában maradó pénzből a többi ellátás díjára átlagosan 60-70 ezer forint juthat.
Az új elszámolás alapja az, hogy 2008-ban mennyi területi beteget láttak el az intézmények. Ennek az esetszámnak a kétharmadára kaphatnak teljes összeget, a maradékot szétosztják az ország összes kórháza között. Az új rendszer nyertesei tehát azok a kórházak lehetnek, ahol eddig is sok volt a területi beteg. Azok, amelyekbe inkább máshonnan érkeztek páciensek, kevesebb pénzre számíthatnak. Mindez beindíthatja a betegekért folyó versenyt a kórházak között. Ez azonban a betegnek sem használ, hiszen a kórházak kiüresíthetik a szolgáltatásokat, és csak a kevés ráfordítással megoldható eseteket vállalják, a többieket továbbküldi. Éppen ezért egy ilyen rendszer elindításának további feltétele az lenne, hogy a kormány megmondja, melyik kórháztól mit vár el, és ehhez milyen feltételeket biztosít.
Drámai következményeket jósol az újabb forráskivonás miatt Baraczka Mariann, a HealthCapital vezérigazgatója is. Szerinte az újabb elvonás szakmailag vállalhatatlan, az összeg nagysága érthetetlen, mert az elmúlt néhány évben már több mint 250 milliárd forintot elvettek az egészségügyből, s még a Reformszövetség is csak 10 milliárdos elvonást javasolt.
A bejelentett elvonás miatt a miniszter soron kívüli meghallgatását kezdeményezi Mikola István, az egészségügyi bizottság fideszes alelnöke.