Emlékezők és felejtők
Az OCÖ elnöke, Kolompár Orbán kedden felhívást tett közzé. Arra kérte "Magyarország jóérzésű állampolgárait és cigány kisebbségi önkormányzati vezetőit", hogy szerda délután négy órakor gyújtsanak gyertyát, mondjanak imát a hétfő hajnali tatárszentgyörgyi támadásban megölt kisfiú és édesapja emlékére. A felhívás nyomán országszerte több településen tartottak megemlékezést.
A szolnoki cigány kisebbségi önkormányzat tagjai és a város roma lakosságának más képviselői Tatárszentgyörgyön emlékeztek. Győrben sokan helyeztek mécsest a Kossuth utcai templom lépcsőire. Ivánban - ahol nemrég a Magyar Gárda demonstrált - száznyolcvan roma gyűlt össze a helyi kápolna előtt. Nyíregyházán a megyeháza előtti téren mintegy harmincan gyújtottak gyertyát, Piricsén - ahol tavaly augusztusban ismeretlenek Molotov-koktélokat dobtak egy házra, amelyre azután sörétes puskával lőttek, súlyosan megsebesítve egy idős asszonyt - húszan emlékeztek. Komlón már az OCÖ felhívása előtt megszervezték az emlékezést: a tatárszentgyörgyi tragédia óta minden este gyertyát gyújt 40-50 roma a helyi cigány kisebbségi önkormányzat kezdeményezésre.
- Hajdú-Bihar megyében a roma önkormányzatok tagjai gyertyát gyújtottak, ki a munkahelyén, ki az otthonában - mondta Aba-Horváth István debreceni roma politikus, a Területi Cigány Önkormányzat vezetője.
Sok településen elmaradt a gyertyagyújtás. A mezőtúri cigány kisebbségi önkormányzat vezetői - mivel későn értesültek az OCÖ felhívásáról - csütörtökön, a város katolikus temetőjében róják majd le kegyeletüket. Dömötör Csaba, a zalaegerszegi cigány kisebbségi önkormányzat elnöke tudósítónktól értesült a felhívásról. Kozák János, a Veszprém megyei cigány kisebbségi önkormányzat elnöke azt mondta: nem tud róla, hogy a megyében külön megemlékezést tartottak volna a tatárszentgyörgyi gyilkosság áldozatainak emlékére. Mint mondta, az országos központból nem érkezett ilyen felkérés. Kozák hozzátette: ő részt vett a budapesti megemlékezésen, ahol jelenlétével Veszprém megye összes roma lakosának részvétét fejezte ki.
A Fejér megyei Pátkán fel sem merült a közös megemlékezés megszervezése, mivel a településen - ahol Molotov-koktélokat dobtak a múlt nyáron három, romák lakta házra - nincs cigány kisebbségi önkormányzat.
Dancs Mihály, a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod megyei elnöke, az OCÖ alelnöke azt mondta: későn szereztek tudomást a felhívásról, így nem szerveztek megemlékezéseket. Nagycsécsen sem volt közös gyertyagyújtás, pedig itt tavaly novemberben ketten haltak meg egy, a tatárszentgyörgyihez hasonló támadásban. Gulyás Ottó, a borsodi falu polgármestere szerint azért nem volt megemlékezés, mert a helyiek már inkább felejteni szeretnének.
Mi legyen az "etnikai béketervben"?
A legfontosabb célom az volt, hogy felhívjam a pártok figyelmét arra, milyen nagy a baj, és milyen nagy a politikai erők felelőssége - nyilatkozta Kállai Ernő kisebbségi ombudsman, aki kedden, rendhagyó módon, a parlamentben úgynevezett etnikai béketerv kidolgozásáz javasolta. - A részletek kimunkálása - mondta - a pártok feladata, de az ombudsmani hivatal szakértői is készítenek javaslatokat. - Kállai szerint alapvető kérdéseket is újra át kell beszélni, így például azt, hogy milyen esetekben van jelentősége a cigány származásnak, s mikor kell a romák helyzetének javítását etnikai és mikor szociális problémaként kezelni. Fel kell térképezni, hogy mely területeken milyen sürgős beavatkozásra van szükség. Az intézkedésekkel még csak hónapokat sem szabad várni. (Cz. G.)