Részleteket várnak a szakszervezetek Hiller terveiről
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) üdvözli Hiller István oktatási miniszter tervét, amely szerint 2010 őszétől bevezetnék az állami fenntartású iskolák rendszerét - ez áll a legnagyobb pedagógus-szakszervezet keddi közleményében. Ismeretes: az oktatási miniszter hétfőn a Népszavában jelentette be, hogy kezdeményezi, az állam is lehessen intézményfenntartó a közoktatásban, miközben ezek a tervek nem érintik sem a szabad iskolaválasztást, sem az önkormányzati, egyházi vagy alapítványi iskolaformák létét.
A PSZ vezetői úgy látják: a miniszteri kezdeményezésben visszaköszönnek a legutóbbi kongresszusukon a közoktatás átalakítására tett javaslataik. Köztük a két legfontosabb: megakadályozni az esélyegyenlőtlenségek kialakulását, valamint megteremteni azt az oktatásfinanszírozási rendszert, amely kifejezi az állam egyetemleges felelősségét.
Galló Istvánné, a PSZ elnöke lapunknak azt mondta: bővebben majd akkor véleményezik a miniszteri terveket, ha azokat szakmai munkaanyag formájában részletesen is megismerték. Elmondta: ők - egy másik szakszervezettől eltérően - nem kérnek sürgős találkozót Hiller Istvántól. A tárcavezető ugyanis világossá tette: szándékában áll megejteni a szükséges szakmai-ágazati egyeztetéseket.
Galló Istvánné a kisebbik érdekvédelmi szervezetre, a Kerpen Gábor által vezetett Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetére (PDSZ) célzott, amely - a többségtől eltérően - egyáltalában nem üdvözölte a miniszter kezdeményezését. Ehelyett annak megvalósíthatóságát firtatta. Egyben "azonnali találkozót" kért Hiller Istvántól a részletek tisztázása érdekében.
A Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet úgy látja: értékes elgondolás az állami szerepvállalás felvetése, ám fontos lenne, hogy a közoktatás részeként a szakképző intézményekre is kiterjedjen. Tóth József elnök a Magyar Távirati Irodának nyilatkozva megjegyezte: várják a szakminiszter ez irányú elképzeléseit, és a meghívást a javaslatok előkészítésére.
Nagy egyetértéssel fogadja a miniszteri terveket a Kollégiumi Szakmai és Érdekvédelmi Szövetség. Hiller Istvánnak írt levelükben leszögezik: teljes mértékben egyetértenek az állami szerepvállalás növelésével a nevelés-oktatás területén. A Horváth István elnök által jegyzett levélben kifejtik: a kollégiumok a legriasztóbb példák arra, hogy az erősen szabdalt érdekviszonyok miképpen nehezítik meg, sok esetben miként teszik lehetetlenné, hogy az intézményrendszer betölthesse társadalmi szerepét.