Apák, haza!
Megtörténhet, hogy az Európai Unió kötelező irányelvei közé veszi, vagyis előírja, hogy a gyes, vagy gyed idejéből néhány hónapot az apa vegyen igénybe. Ebben az esetben mi sem térhetünk ki ez elől. Erről Szűcs Erika, szociális és munkaügyi miniszter beszélt tegnap, újságírók előtt. Ami a közvetlen lehetőségeket illeti, hangsúlyozta: a gyermekintézmények, főleg a családi napközik fejlesztése is azt szolgálja, hogy az anyai szerep és a munkavállalás összehangolható legyen a nők számára. Ami az apák esetleges gyesre kötelezését illeti, egyelőre még az uniós elképzelések részleteiről nincs bővebb információ. Az tudható, hogy Izlandon az első 9 hónapra fizeti az állam a gyermeknevelést, ebből három az anyát, három az apát illeti, az utolsó háromról maguk dönthetnek. Hasonló rendszer működik több skandináv országban.
- Ha a család férfi tagja nem marad otthon, elveszítik a rá jutó, harmadnyi ellátást - mondja Balogh Lídia, a MONA alapítvány munkatársa, aki szerint csakis így kezdődhet valami komoly változás. - A beteg gyerekek ápolásába is ugyanilyen alapon vonják be az apákat - mondja a szakember, aki szerint ezek a kapcsolatok stabilabbak, s nem utolsó szempont, hogy megszűnik az automatizmus, amely szerint a nő "kockázatosabb" munkaerő.
Igaz, a nálunk most gyesen lévő nők negyedének soha nem is volt állása, újabb kétnegyedük munkája társadalmilag kevésbé megbecsült. Balogh Lídia szerint egy-egy ilyen lépés hatása konkrét esetekben nem megjósolható, de a társadalom számára mindenképpen fontos üzenete van.
Pongrácz Tiborné demográfus viszont kicsit borúsabban látja a kérdést. Érzékeli, hogy ma már az apák a korábbinál nagyobb szerepet vállalnak a gyereknevelésből, bár a magyar társadalom konzervatív.
- Ez az idő ahhoz túl kevés, hogy az anyák munkahelyi helyzetén, foglalkoztatásán bármit is változtasson, ahhoz viszont már elegendő, hogy az apák is elveszítsék biztos állásukat - mondja a demográfus. Szerinte azért az anya marad gyeden, gyesen is, mert az apa általában lényegesen jobban keres. A családoknak csak az 5-6 százaléka dönt úgy, hogy nem az anya marad otthon a gyerekkel. Apaként akkor éri meg a gyed, ha a férfi munkanélküli, vagy a feleség jóval többet keres, erre azonban nem nagyon van példa.
És néhány további nemzetközi példa: Svédországban 60 napot kifejezetten az apáknak tartanak fenn, akik ezalatt fizetésük 80 százalékát kapják. Finnországban 12 napot kapnak az "erősebb nem" tagjai a fizetés 66 százaléka mellett. Ausztriában és Olaszországban a "gyes" idejének egy részét ugyancsak apáknak tartják fenn, igaz, alacsonyabb pénzbeli juttatással. Németországban ebben az évben módosítottak a gyermektámogatási rendszeren. Csak akkor kapható támogatás a teljes, 14 hónapos időszakon át, ha ebből 2 hónapot az apa használ ki.