Két szavazás az Országgyűlés feloszlatásáról

Szinte biztos, hogy ma sem oszlik fel az Országgyűlés - az SZDSZ ismét a kisebbségi Gyurcsány-kormány mellé áll, azaz a szocialistákhoz hasonlóan nem szavazza meg önmaga feloszlatását; a liberálisok szerint ez az ország érdeke.

Tavaly szeptember 15-én egyszer már szavazott önmaga feloszlatásáról a T. Ház, az MDF kezdeményezése akkor elbukott
Tavaly szeptember 15-én egyszer már szavazott önmaga feloszlatásáról a T. Ház, az MDF kezdeményezése akkor elbukott

Kétszer is szavaznak ma az Országgyűlés feloszlatásáról, de az előzetes nyilatkozatok szerint mégsem oszlik fel a Ház.

Az SZDSZ az "ország érdekére" való hivatkozással nem szavazza meg a Fidesz-KDNP javaslatát, sem a feloszlatásra vonatkozó népi kezdeményezést. Horn Gábor vasárnap lapunknak megerősítette: az SZDSZ tartja magát korábbi döntéséhez: nemmel szavaznak a feloszlatásra. Meggyőződésük szerint most ugyanis az az alapvető kérdés, hogy mi a válság megoldása. Ezt pedig a kormánynak kell megfogalmaznia.

Lapunk kérdésére a liberális politikus azt is hozzátette, "frakciódöntés van arról, hogy a szabad demokrata képviselők nemmel szavaznak a feloszlatásra vonatkozó kérdésről". Információink szerint vannak viszont olyan szabad demokrata képviselők, akik úgy vélik - mivel új helyzet van -, ismét állást kellene foglalnia a frakciónak; s esetleg meg kellene fontolniuk, hogy a voksoláson tartózkodjanak. Ez a végeredményt nem befolyásolná.

- A tartózkodás is "nem" szavazatnak számít, viszont ezzel az SZDSZ figyelmeztető üzenetet küldhetne Gyurcsány Ferencnek: nem szavaz automatikusan a válságmegoldást célzó miniszterelnöki csomagra - fogalmazott egy liberális politikus.

Tavaly szeptember 15-én, az MDF kezdeményezésére már szavazott az Országgyűlés önmaga feloszlatásáról. Az SZDSZ akkor is nemet mondott a feloszlatásra, ahogy az MSZP-s képviselők, valamint Gyenesei István és az akkor még független Lengyel Zoltán is. A feloszlatásról szóló javaslat 171:204 arányban bu-kott el.

A Fidesz és a KDNP mellett ma a tízfős MDF-frakció is a feloszlatásra szavaz - nyilatkozta Herényi Károly.

A parlament feloszlatásáról népi kezdeményezés alapján is szavazni kell. Az indítványozó a Magyar Polgári Demokráciáért Alapítvány. Fritz Tamás, ismert jobboldali politológus felvetésére a budakalászi polgári körösök is gyűjtötték (sőt továbbra is gyűjtik) az aláírásokat a T. Ház feloszlatására. Mivel meglett az ötvenezer érvényes aláírás, az Országgyűlésnek napirendre kell tűznie a kérdést. A népi kezdeményezés arra már nem kötelezi az Országgyűlést, hogyan döntsön.

Szintén ma, a népi kezdeményezéssel együtt tárgyal az Országgyűlés Navracsics Tibor Fidesz- és Semjén Zsolt KDNP-frakcióvezető javaslatáról, s határoz is arról. Ez március 8-i hatállyal oszlatná fel a parlamentet, mivel szerintük Magyarország alapvető érdeke, hogy mielőbb hiteles kormány irányítsa az országot. A Fidesz és a KDNP szerint előre hozott választást kellene rendezni az európai parlamenti választás napján, vagyis június 7-én.

Az MSZP amellett van, hogy a zárószavazásra is kerüljön sor még ma a parlamenti ülésen a népi kezdeményezésről és a Navracsics- Semjén-javaslatról is - mondta lapunknak Tóbiás József frakcióigazgató. A szocialista párt képviselői nemmel szavaznak a parlament feloszlatására.

Az Országgyűlés feloszlatását szorgalmazta néhány résztvevő az MSZP társadalompolitikai tagozata által szervezett vitanapon szombaton. Szanyi Tibor, az egyetlen jelen lévő országgyűlési képviselő viszont tudatta: nem támogatja hétfőn az Országgyűlés feloszlatását.

Tüntetés készül a Kossuth térre

Tüntetés készül a Kossuth térre ma délután 3 órára, amikor a parlament szavaz az önfeloszlatásról. A Magyar Nemzet Online-t elektronikus levélben értesítették magánszemélyek arról, hogy sokan fognak a szavazás időpontjában sétálni a Parlament épülete előtt. A parlament március 8-a helyett két héttel korábban, február 23-án sürgősséggel tárgyal, és azonnal szavaz is az önfeloszlatásáról. Ennek köszönhetően nem maradt elegendő idő egy bejelentett demonstráció megszervezésére, ezért a világhálón keringő levelekben arra hívnak fel magánszemélyek, hogy a szavazás idejére aki tud, az sétáljon el a Kossuth térre. Így az arra sétálóknak a felhívás szerint lehetőségük lesz a spontán - tehát váratlan eseményre reagáló - tüntetés intézményének gyakorlására. Arra, hogy belefér-e a "spontán tüntetés" kategóriájába a tervezett demonstráció, és hogy egyáltalán tudnak-e a hírről, az MNO a BRFK sajtóosztályát is megkérdezte, ahol későbbre ígértek választ. (Hír Tv)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.