Segítség nélkül nőarcú marad a szegénység
Az MSZP nőtagozatának és az MSZOSZ női választmányának rendezvényén Gurmai azt mondta, éves szinten a nők 54 nappal dolgoznak többet a férfiaknál, annyival alacsonyabb ugyanis azonos munkakörben és végzettséggel is a fizetésük, hogy ennyi időt mintegy ingyen dolgoznak.
Magyarországon az azonos felkészültségű, azonos munkakörben dolgozó nők 8 százalékkal kapnak kevesebb fizetést, s ez a különbség annál nagyobb, minél több gyermekük van. Egy gyerekkel 15 százalék, két-hárommal a bérszakadék már 25-26 százalékosra tágul. A nemek között az EU-ban is mutatkozik bérkülönbség, ám a gyermekes anyák ilyen mértékű diszkriminációja a kelet-közép-európai térség országaiban jellemző - hangoztatta Gurmai.
A tanácskozás annak a programsorozatnak a második állomása volt, amelynek keretében fel kívánják hívni a figyelmet arra, hogy azonnali lépésekre van szükség a női esélyegyenlőség megteremtésére. Fel kell lépniük a szakszervezeteknek, az egyenlőséget rögzíteni kell a kollektív szerződésekben, és szigorúan meg kell büntetni azokat a vállalatokat, amelyek nem veszik komolyan a bérkülönbségek megszüntetetését - sorolta a politikus. A globális gazdasági válságra utalva hangsúlyozta: most még nagyobb szükség van a felzárkóztatásra, mert - bár egyelőre több férfi vesztette el állását, hosszú távon mégis a nők fogják meginni annak a levét is.
2007. február 22-én a Gurmai vezette szocialista nőszervezet demonstrációt rendezett a bérkülönbségek elleni tiltakozásul. Kezdeményezésükre született uniós határozati javaslat a női munkabérek felzárkóztatására. 2008 végén benyújtották azt a jelentést is, ami arra figyelmeztet, hogy pozitív diszkrimináció nélkül még 70 évig nyitva maradhat a bérolló. (MTI)