A nők sem erőltetik

Egyre többen élnek élettársi kapcsolatban, holott házasságra vágynak, vagy legalábbis ezt állítják. Még a férfiak között is meglepően alacsony azok száma, akik elégedettek azzal, hogy "csak" élettársak - derül ki egy tanulmányból.

A házasság visszaszorulóban van, egyre többen választják az élettársi kapcsolatot - ez évek óta köztudott. Meglepő azonban, hogy ennek ellenére az emberek még mindig házasságpártiak, az élettársi kapcsolat továbbra sem népszerű mint ajánlott, végleges életforma. Sajátos módon még az érintettek, az élettársként együtt élők körében sem - derül ki Pongrácz Tiborné A párkapcsolati formák változó népszerűsége című tanulmányából.

Az 1960-as években majdnem minden nő életében legalább egyszer férjhez ment, még 1990-ben is háromnegyedük megházasodott. Manapság a nők több mint fele hajadonként fogja leélni az életét. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincsenek kapcsolataik. 1970 és 2001 között az élettársi kapcsolatok száma megötszöröződött. Ugyanakkor az is kiderül a kutatásokból, hogy a párok többsége ezt csak átmeneti életformának, a házasság előszobájának, kvázi a jegyességet helyettesítő szakasznak tekinti. Legalábbis elvben.

A demográfusok 1993-ban, 2000-ben és 2004-ben is megvizsgálták, hogy mennyire tartják idejétmúlt intézménynek a házasságot az emberek. Még a legutóbbi felmérésben is 20 százalék alatt maradt azok aránya, akik úgy érezték, hogy az idő meghaladta ezt az intézményt. Ami távolról sem jelenti azt, hogy elítélnék az élettársi kapcsolatokat. Éppen ellenkezőleg: a kilencvenes évek elején a megkérdezettek csak 25 százaléka mondta, hogy a társadalom szempontjából mindegy, hogy egy pár házas vagy élettársi kapcsolatban él-e. Tíz évvel később már 70 százalék állította ugyanezt.

Amikor viszont azt kérdezik a kutatók, hogy milyen életformát tanácsolnának a fiataloknak, az emberek még mindig házasságpártiak. Változás csak a házasság előtti együttélés tekintetében van, ezt egyre többen javasolják. Ami viszont az élettársi kapcsolatot mint életre szóló választást illeti, még mindig kevesen támogatják. Az élettársi kapcsolatban élők határozott többsége házasságpárti. A tanulmány kiemeli: meglepően alacsony azok száma, akik elégedettek azzal, hogy élettársi kapcsolatban élnek.

- E tekintetben nincs különbség a férfiak és a nők válaszai között - mondja Pongrácz Tiborné. Vagyis nem igaz az előítélet, hogy a nők erőltetik az esküvőt. Arról viszont nem készült kutatás, hogy ha ennyire értékelik a házasságot, miért csökken mégis az esküvők száma. - Csak házasságon kívül gyereket vállaló nőket kérdeztünk erről. Mindössze harmaduk mondta azt, hogy nem számít a papír, a többségük más, objektív okokra hivatkozott - mondja a demográfus. Többen említették a pénz hiányát vagy azt, hogy egyikük még nem vált el, van másik kapcsolata is. (Később még egyszer felkeresték ezeket a nőket, és többségük megházasodott.)

- A párok nagy része próbaházasságként tekint az együttélésre, aztán valahogy benne ragadnak - magyarázza Pongrácz Tiborné. Szerinte ez csak azért baj, mert az ilyen kapcsolatok könnyebben bomlanak fel, és kevesebb gyerek születik belőlük. Érdekes módon azok a házasságok, amelyeket együttélés előz meg, gyakrabban végződnek válással, mint azok, melyekben a felek enélkül házasodtak. - Ez értékrend kérdése, az élettársi kapcsolatban sokkal inkább benne van az ideiglenesség, a kisebb elkötelezettség - véli.

- Régóta próbálunk a végére járni ennek az ellentmondásnak, hogy miért csak elméletben preferálják a házasságot a fiatalok - mondja Jancsák Csaba ifjúságszociológus. Tapasztalatai szerint amikor arról kérdezik őket, hogy mik a legfontosabb értékek az életben, a családot és a szerelmet következetesen az első helyre sorolják. Amikor viszont arra kell válaszolniuk, hogy mikor akarnak saját családot, a lehető legkésőbbi időpontot mondják.

- Amikor a családra gondolnak, a gyermekkori karácsonyokra gondolnak, a biztonságra. Minél kevésbé jellemző ez a külvilágra, annál inkább vágynak rá, annál inkább felértékelik ezeket - mondja a kutató. - A válaszadók a vágyaikat fogalmazzák meg, amikor azt mondják, hogy a házasság fontos, hogy házasságban szeretnének élni, de ez nem jelenti azt, hogy valóban többen fognak megházasodni - teszi hozzá.

Magyarország jelenleg Európa középmezőnyében van, ami az élettársi kapcsolatok gyakoriságát illeti, a kutatók szerint azonban várható, hogy tovább emelkedik az így élők aránya.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.