Fény Sajókazán

Sokak összefogásával véget érhet a sajókazai szegények áramvételezéssel kapcsolatos kálváriája. Az érintett családok, a filmes szakma, az önkormányzat és az áramszolgáltató közösen próbálja megoldani a több éve tartó ínséges helyzetet.

Összefogással sikerülhet megszüntetni az áldatlan helyzetet, amelyben a sajókazai romatelep lakói élnek. A borsodi bányák bezárása óta szegénységi csapdába került emberek közüzemi számláikat éveken át képtelenek voltak fizetni. Az Észak-magyarországi Áramszolgáltató (Émász) sok családnál kikapcsolta az áramot, leszerelte az órát. A telepen nincs víz és csatornahálózat sem. Eközben többen illegálisan jutottak áramhoz, így tudtak villanykörtét, televíziót üzemeltetni. Bíróság előtt kellett felelniük, ahol - miközben mindenféle jogi segítséget nélkülöztek - egy, volt, akit két év letöltendő börtönbüntetésre ítéltek.

A sajókazai roma asszonyok tavaly októberben segítő csoportot alapítottak. Ezenkívül kegyelmi kérvénnyel fordultak a köztársasági elnökhöz a hatgyermekes Varga Dénes ügyében. A férfit szintén szabálytalan áramvételezésért ítélték el. Történetét megismerve a filmes szakma is megmozdult: Salamon András és Böjte József rendezők kezdeményezésére a Filmszemle idején adományokat gyűjtöttek. Az összegyűlt két és fél millió forintot a Segítő Kéz Asszonygyülekezet számlájára utalták. Ebből - kölcsön formájában - majd rendezhetik a tartozásokat. A kérdés az volt, hogyan tovább? A helyzet kulcsa a kártyás villanyóra. Most, úgy tűnik, sikerült megállapodniuk: az Elmű-Émász egymillió forintot utalt az önkormányzat Faluszépítő Egyesületének számlájára. Az összegből a romatelep házaiban rendbehozzák az elektromos hálózatot annak érdekében, hogy újra felszerelhessék a mérőórákat. - Rendkívül jó a hangulat Sajókazán - kommentálja az eseményeket Orsós János, a Dzsaj Bhim Közösség vezetője, akinek fontos szerepe volt az önsegítő csoportok megszervezésében. - A következő feladatunk az lesz, hogy az asszonyok közreműködésével összegyűjtsük, kik és mennyivel tartoznak az Émásznak, hogy az adósságokat rendezni tudjuk. A családok azt is tudják, nem segélyt kapnak, hanem kölcsönt, amelyet a közösségnek szép lassan visszafizetnek - teszi hozzá.

Boross Norbert, az Elmű-Émász szóvivője elmondta, hogy az asszonygyülekezet tagjai sokat segítenek abban, hogy a telepen előrefizetős órák működhessenek.

Az önkormányzat napokban tartott testületi ülésén szóba került, hogy adósságkezelő szolgáltatás bevezetésével nyújtsanak segítséget a rászoruló családoknak.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.