Titkos szavazáson rangsorolják a szocialista EP-képviselőket
Értesüléseink szerint titkos szavazáson kellett rangsorolnia az MSZP országos elnökségi tagjainak a szocialisták jelenlegi EP-delegációját alkotó politikusokat a pártelnök-miniszterelnök kérésére. Ez valójában annyit jelent, hogy az elnökségi tagoknak rangsort kellett felállítaniuk a kormánypárti európai parlamenti képviselőkből, ez a lista azonban csak afféle útmutató lesz, nem pedig a végleges jelölti sorrend. A lezárt borítékokban beszedett rangsorolásokat, úgy tudjuk, a jövő heti elnökségi ülésre összesítik.
A többi parlamenti párt már döntött Brüsszelbe ajánlott jelöltjeikről, kizárólag az MSZP nem nevezte még meg az embereit. A szocialista lista legkésőbb február 28-ig elkészül, ekkor tart ülést a párt parlamentjének számító választmány, amelynek még jóvá kell hagynia a sorrendet. Ezt követően szavazhat róla a tisztújító kongresszus március végén.
A jelenlegi EP-delegáció tagjai közül Kósáné Kovács Magda már bejelentette, hogy ő bizonyosan nem kíván újrázni; a többi képviselő viszont értesüléseink szerint maradna Brüsszelben.
A magyar EP-helyek csökkentése és az MSZP támogatottságának jelenlegi állása szerint nem várható nyolc befutó hely, ezért komoly helyezkedések indultak a lista vezető pozícióiért. Forrásaink szerint Tabajdi Csabának, az MSZP EP-csoportvezetőjének biztos befutó helye van, és erős támogatottsággal bír Hegyi Gyula is.
A szocialisták alapszabályában női és ifjúsági kvóta is szerepel, ez pedig leszűkítheti a további helyek elosztását. Női kvótán Herczog Edit a legesélyesebb, különösen azután, hogy nemcsak a magyar, de a brüsszeli politikai elit is igencsak elismerően nyilatkozik teljesítményéről; különösen a manapság egyre fontosabb energiapolitikai szakterületen.
Szintén számíthat a női kvóta adta előnyökre Gurmai Zita, épp a nőpolitikában vitt szerepe okán - de forrásaink azt állították: Gurmai Zitának most valószínűleg kevesebb az esélye, mint Herczog Editnek.
Ami az ifjúsági kvótát illeti, a jelenlegi EP-képviselő Harangozó Gábor számíthat befutó helyre, esélyeit legföljebb csak az ronthatja, hogy biztos mandátumot kívánnak adni a szintén harmincas éveiben járó Cserey Gyulának. Utóbbi a politikai életben egyre nagyobb ismertségnek örvend: az MSZP külügyi titkára, nem mellesleg a pártelnök-miniszterelnököt támogató Magyar Progresszív Társaság Platform alelnöke. (E tömörülés első embere a kormányfő kabinetfőnöke, Ficsor Ádám).
Az újrázni kívánó brüsszeli képviselők mellett vannak új jelentkezők is: Brüsszelbe tart Kökény Mihály, Szabó Zoltán és Baráth Etele is. Az egészségügyi szakpolitikus Kökény területi listáról jutott az Országgyűlésbe, Szabó és Baráth viszont egyéni körzetből, ami kiutazásuk esetén időközi választásokat jelentene. Úgy tudni, hogy a két politikus ezért ha kap is helyet a listán, várhatóan nem a befutók között.
Azt, hogy ki lehet a szocialista listavezető, továbbra sem tudni. A Népszabadság értesülései szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnök erről egyelőre még szűkebb körben sem egyeztet. Az MSZP elnöke úgy fogalmazott: "van egy név a fejében", de még nincs itt az ideje az erről való diskurzusnak. Korábban az elnökségben beszédtéma volt Göncz Kinga külügyminiszter esetleges indítása listavezetőként, azonban úgy tudjuk, ez a folyamat is "megállt".