Röviden
Vizsgálat a bírósági elnök ellen
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) foglalkozik Horváth György, a Veszprém Megyei Bíróság elnökének a Magyar Hírlappal kapcsolatos nyilatkozatával. Arról később döntenek, hogy indul-e etikai vagy fegyelmi eljárás - közölte tegnap Ujkéry Csaba, az OIT tagja és szóvivője. A testület hétfői ülésén Draskovics Tibor igazságügyi miniszter napirenden kívül vetette fel az ügyet. Horváth György néhány napja a lapban arról beszélt: elfogadhatatlan és alkotmányellenes a kormányfő felhívása, hogy az állami szervek és hivatalok szüntessék meg az előfizetésüket egy megjelölt napilapra. Szerinte ez a sajtószabadság elleni támadás, és felhívta kollégáit, ne fosszák meg magukat mások véleményének megismerésétől
"a KISZ-ben szocializálódott" miniszterelnök utasítására. (Hírösszefoglalónk)
A Fidesz "három csapása"
Jelentősen szigorítaná a harmadjára visszaeső, erőszakos bűncselekményt elkövetők büntetését a "három csapás törvény", amelyet tegnap nyújtott be a Fidesz a parlamentnek. Répássy Róbert, a párt jogi kabinetvezetője és Lázár János, a rendészeti bizottság fideszes elnöke elmondta: az amerikai mintán alapuló javaslat lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor a bírónak ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia. (MTI)
Nem függesztik fel Dávid mentelmi jogát
A mentelmi bizottság nem javasolja Dávid Ibolya mentelmi jogának felfüggesztését abban a magánvádas ügyben, amelyet Almássy Kornél független képviselő indított az MDF elnöke ellen. Almássy Kornél, volt MDF-es parlamenti képviselő, a párt egykori alelnöke aljas indokból, nagy nyilvánosság előtt és jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás bűncselekménye miatt tett magánvádas feljelentést a pártelnök ellen.
Dávid, aki tagja a bizottságnak, nem vett részt az ülésen. (MTI)
Tubes: vissza a jogorvoslatot
Törvénymódosítást nyújt be a tubesi lokátorállomás ügyében a Fidesz. Azt akarja elérni, hogy a pécsi önkormányzat visszakapja jogorvoslati lehetőségeit - jelentette be tegnap Páva Zsolt polgármester-jelölt és Bánki Erik parlamenti képviselő. Azt kezdeményezik, hogy a helyi építésügyi hatóság halasztó hatállyal fellebbezhessen az engedélyezési eljárásnál: a kiemelt nemzetgazdasági beruházásokról tavaly elfogadott törvény elvette ezt a lehetőséget az önkormányzatoktól. Továbbra sem támogatják, hogy a lakosság tiltakozása ellenére olyan beruházás készüljön, amely az emberek biztonságát, egészségét veszélyeztetheti - közölték az ellenzéki politikusok. (MTI)