Szavazólapon Ajka szemete és távhője
Az ajkai képviselő-testület a legutóbbi ülésén ellenszavazat és tartózkodás nélkül úgy döntött, hogy április 25-én helyi népszavazást tartanak két önkormányzati cég sorsáról. A várost irányító kormánypárti városatyák kizárólag azért szavazták meg a helyi ellenzék által szorgalmazott népszavazás kiírását, mert azt több mint hétezer ajkai választópolgár aláírása kötelezővé tette az önkormányzat számára.
A vita a hulladékszállítással foglalkozó Avar Kft,. és a 7500 ajkai lakásban távhőszolgáltatást végző Primer Kft. részleges privatizációja körül robbant ki. A szavazólapokra két azonos tartalmú kérdés kerül majd fel: akarják-e az ajkai polgárok, hogy 2009-től a hulladékszállítást, illetve a távhőszolgáltatást továbbra is kizárólagos önkormányzati tulajdonban lévő cégek végezzék?
A frontvonalak már akkor kialakultak, amikor a szocialista városvezetés egy évvel ezelőtt elővezette a magánosítás tervét. Fülöp Zoltán, az ajkai önkormányzat Fidesz-KDNP frakciójának a vezetője szerint olyan stratégiai vállalatokról van szó, amelyeknek az irányítását a városnak mindenképpen meg kell tartania. Schwartz Béla MSZP-s polgármester szerint viszont a magántőke bevonása nélkül a két kft. rövid időn belül elvérzett volna.
- Átvilágítottuk a cégeket, és az derült ki, hogy a veszteségesen működő Avar Kft.-nél például több száz millió forintos fejlesztésre lenne szükség - mondja a polgármester. - A Primer Kft. számára pedig az jelentette a nehézséget, hogy csak a magánkézben lévő Bakonyi Erőmű Zrt.-től tud hőt vásárolni. Márpedig az erőmű jelezte: az árliberalizáció lehetőségével élve jelentős áremelésre készül. Megoldásként felvetődött, hogy építeni kellene Ajkán egy új gázmotoros erőművet, amelytől a Primer Kft. olcsóbban vehetné a távhőt. A városnak viszont egyik kft. fejlesztésére sem volt pénze.
A két cég részleges privatizációjára kiírt pályázatok felemás eredményt hoztak. Az Avar Kft. 49 százalékos tulajdonrészére, valamint a menedzsmentjogok megszerzésére öt befektető pályázott, közülük a Zalai Huke Kft. lett a nyertes, amely már át is utalta az általa ígért félmilliárd forintos vételárat. A szerződés részeként az Avar Kft. 15 évre megkapta a kizárólagos jogot az ajkai szemétszállításra, ugyanakkor vállalta, hogy tíz százalék alatt tartja az éves tarifaemelés mértékét.
A Primer Kft. részleges eladására kiírt pályázat eredménytelen lett. A vevőjelölteket elriasztotta, hogy a tulajdonrész-vásárláson túl be kel-lett volna vállalniuk egy új gázmotoros erőmű megépítését is. Németh Frigyes, a Bakonyi Erőmű Zrt. vezérigazgatója szerint az önkormányzat esélytelenül próbálkozott egy külső befektető bevonásával, hiszen egy új gázmotoros erőmű megépítése évekig tart, és több milliárd forintba kerül.
Az önkormányzat végül tárgyalni kényszerült az erőművel, amelynek eredményeképpen egy öt évre szóló megállapodás született. Ennek része az, hogy az eredetileg tervezetthez képest az erőmű szolidabb mértékben emeli az általa termelt távhő árát, valamint összesen 600 millió forintos támogatást nyújt az ajkaiaknak, hogy a távfűtött lakásokban áttérhessenek az egyedi fűtésszabályozásra és hőmennyiségmérésre.
- A szerződésben az is szerepel, hogy az önkormányzat a következő öt évben sem részben, sem egészben nem értékesítheti a Primer Kft.-t - mondja Schwartz Béla, aki szerint ezzel mindkét önkormányzati cég sorsa hosszabb távra rendeződött. - Az Avar Kft. részprivatizációja siker, a Primer Kft. eladása pedig hosszú időre lekerült a napirendről.
Az ellenzéki városatyák szerint semmi sincs rendben.
- Először is az Avar Kft. részbeni eladása számunkra elfogadhatatlan - állítja Fülöp Zoltán. - Különösen azok után, hogy tavaly nyár óta a városvezetés is tudta: helyi népszavazást kezdeményeztünk az ügyről. Nemhogy megvárták volna a voksolást, de igyekeztek akadályozni az aláírásgyűjtést, közben felgyorsították a privatizációt. A Primer Kft. esetében az erőművel kötött megállapodással egyetértünk, de ragaszkodunk ahhoz, hogy a jövőbeni magánosítás lehetőségét a népszavazással is kizárhassuk.
Schwartz Béla szerint viszont a népszavazás okafogyott, értelmetlen, fölösleges pénzkidobás.
Jáger László ajkai jegyző szerint az Avar Kft. esetében komoly kockázata is van a népszavazásnak, hiszen a helyiek voksaikkal akár arra is kötelezhetik a város vezetését, hogy egy kizárólagos önkormányzati tulajdonú cég vegye vissza a hulladékszállítást. Ha így lenne, a Zalai Huke Kft. kártérítési pert indíthatna a város ellen.
- A vételárként kapott öt-százmillió forint már bekerült a város költségvetésébe, így azt nem lehet elkülöníteni egy pervesztés esetére - mondja Schwartz Béla. - Bízunk az ajkaiak bölcsességében.