Kutatás a koraszülés gyógyszeres megelőzésre

Gyógyszerrel előznék, állítanák meg a koraszüléseket. A szegedi egyetem laboratóriumában indult vizsgálatok a világon elsőként adhatnak megoldást a ma kezelhetetlennek tűnő bajra. Minden tizedik gyerek idő előtt jön ugyanis világra, az okokra pedig nincs pontos válasz.

A koraszülés megállításának gyógyszeres lehetőségeit is kutatják Szegeden, a mostantól nemzetközi referenciaként dolgozó laborban. A Szegedi Tudományegyetem izolált szervi laboratóriuma lehet a világ első kutatóhelye, ahol képesek lehetnek a koraszülés megelőzésére, illetve megakadályozására szolgáló gyógyszer megalkotására. Ez egyike a világ legmodernebb ingerlékeny szöveteket vizsgáló központjainak: az itt működő rendszer magában foglalja az izomszövetek túléltetéséhez és összehúzódásaik mechanikai méréséhez szükséges eszköztárat és modern szoftverháttérrel is rendelkezik, amely a mechanikai választ azonnal digitális jellé alakítja. A görbék értékelését világviszonylatban is kiemelkedő analizáló rendszer segíti.

Dr. Gáspár Róbert, az SZTE Gyógyszerhatástani és Biofarmáciai Intézetének egyetemi docense a központban munkatársaival olyan gyógyszerkombináció kifejlesztésén dolgozik, amelyik hatással lehet a méhizom működésére. Segíthet elkerülni, hogy a babák idő előtt jöjjenek világra.

- Az egyik lehetőség az akkut segítség, vagyis amikor a koraszülés jeleit érzékeljük, akkor adjuk a gyógyszert és fordítjuk vissza a folyamatot. A másik, hogy azoknál a nőknél, akik veszélyeztetettek, megelőző jelleggel használjuk a készítményt, mondja a docens. Szerinte áttörést hozhatna a gyógyszeres terápia. - A koraszülés népbetegség, képtelenség tíz százalék alá szorítani, vagyis évente úgy kilencezer baba jön idő előtt világra. Vannak feltételezések, hogy az életmód, a szociális körülmények kiváltói lehetnek a folyamatnak, arra azonban, hogy ilyenkor mi történik és miért, egyelőre senki sem talált választ. Egyes feltételezések szerint maga a magzat bocsátja ki azokat az anyagokat, amelyek idő előtt indítják meg a szülést. Ha valaki a pontos okot megfejti, Nobel-díjat kap - állítja Gáspár Róbert, aki a készülék fejlesztésének egyes lépéseiben is aktívan részt vett és jelenleg is közös, a méhműködést még pontosabban mérő rendszer korszerűsítésén dolgozik. A szakemberek nem egy teljesen új készítményen, hanem korábban már használt gyógyszerek kombinációján dolgoznak. Az egyik női nemi hormon, egy, az asztma terápiájában alkalmazott hatóanyag, valamint egy kálciumcsatorna-gátló "elegyéből" jöhet létre az új szer, amelynek kifejlesztése így egy "hagyományos gyógyszerkutatás" árának felére csökkenhet.

A koraszülés a ma hatszázalékos csecsemőhalandóság egyik fő oka, de az életben maradt, idő előtt született babák kilencven százalékánál is biztosan fellép valamilyen komplikáció. A kutatók szerint a gyógyszeripar nagy üzletet nem lát a területen, és népegészségügyi szempontból biztosan jó befektetés lehetne ez a terület.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.