Az emberek többet várnak
Gyurcsány Ferenc eredetileg nem tervezte, hogy részt vegyen az ORFK évértékelő értekezletén, az utóbbi hetek eseményei miatt azonban fontosnak tartotta, hogy a rendőri vezetők előtt szögezze le: bízik a főkapitányban és helyetteseiben. A bűnügyi statisztika európai mércével mérve is kedvező: kevesebb súlyos bűncselekmény történt, a százezer lakosra jutó bűncselekmények száma elismerésre méltó. "Hiába azonban a kedvező statisztika, ha egyes országrészekben az emberek félnek egyedül iskolába küldeni a gyermekeiket, ha vannak olyan települések, ahol reggelre ellopják az udvarról a kerékpárt és a tűzifát." Gyurcsány leszögezte: a rövid távú cél, hogy azok féljenek, akik nem tartják be a törvényeket, az együttélés szabályait.
"Ma mindenkinek az az érdeke, hogy Magyarországnak erősebb, büszkébb, magabiztosabb, cselekvőképesebb rendőrsége legyen, és a jogszerűen intézkedő rendőrnek ne kelljen mérlegelnie, hogy az intézkedése élvezi-e a társadalom teljes támogatását. Olyan helyzetet kell teremteni, hogy még csak eszébe se juthasson senkinek, hogy nem működik együtt a rendőrséggel" - fogalmazott a kormányfő.
- Határozottabb, egyértelműbb, keményebb fellépésre van szükség a bűnelkövetőkkel szemben - mondta. - A rendőr dolga az, hogy intézkedjen, ha törvénytelenséget tapasztal, azonban biztosnak kell lennie abban, hogy felettesei, a rendőrség egésze mögötte áll.
Gyurcsány az elmúlt évek vitatott rendőri intézkedéseiről szólva azt mondta: lehetséges, hogy a rendőrség követett el hibákat. Előfordulhattak törvénysértések is - azokat ki kell vizsgálni. Összességében az elmúlt időszakban, ha nem is hiba nélkül, de kiválóan végezték munkájukat a rendőrök, épp ezért nem szabad megengedni, hogy méltatlan politikai támadások kereszttüzébe állítsák őket. "Disznóság" - mondta -, hogy egyesek rövid távú politikai-hatalmi érdekeiket előtérbe helyezve megkérdőjelezzék a rendőri eljárások törvényességét, megalapozottságát, társadalmi-politikai támogatottságát. Leszögezte: a bűnnek nincs bőrszíne. Magyarázata lehet a bűnnek, társadalompolitikai okai is lehetnek, de mentsége nem. A rendőrnek nem az a dolga, hogy azt mérlegelje, mi vezette az elkövetőt a bűn útjára. Azt majd megteszi a bíró. A rendőr dolga a bűnüldözés.
- Cigányozni azonban nem szabad, sem baráti társaságban, sem interjúban - szögezte le.
Gyurcsány bejelentette: két hetet adott az igazságügyi és rendészeti miniszternek, hogy szükség esetén tegyen javaslatot jogszabályok módosítására, hogy az eddiginél hatékonyabb legyen a rendőrség, az ügyészségek és a bíróságok együttműködése. - Tarthatatlan - mondta a kormányfő -, hogy sokan azok közül, akiket a rendőrség elfog, okkal bízhatnak abban, hogy ügyészi, bírói szakban megúszhatják a felelősségre vonást. S az is, hogy az igazságszolgáltatás szereplőinek ne az legyen az egyöntetű céljuk, hogy a bűnösök megbűnhődjenek. Ugyancsak két hetet kapott a szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépés lehetőségeinek számbavételére Szilvásy György, a nemzetbiztonsági kabinet vezetője
A kormányfő zéró toleranciát hirdetett az országos bűnelkövetők ellen. Összefogásra hívta fel a településeket, a rendőrséget és a többi hatóságot. "Akik nem tartják be a törvényeinket, olyan erővel találják magukat majd szemben, amelyet nem győzhetnek le."