Kisebb parlamentet akar az MSZP-frakció is
A kormány közjogi javaslatai szerepeltek a tegnapi késő esti szocialista frakcióülés napirendjén. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök korábban a válságkezelő csomag részeként kisebb parlamentet (199 fő), egyfordulós és arányos választási rendszert javasolt. E szerint a 199 képviselőből 176-ot listán, egy fordulóban választanának meg, 23-at a mandátumot nem eredményező megyei szavazatokat összesítő országos listán. Ez négymilliárd forinttal csökkentené a választások költségeit. Ez a javasolt parlament tehát alig lenne nagyobb, mint a jelenlegi szocialista frakció.
A kormány javaslatot kíván tenni arra is, hogy a képviselők tiszteletdíja a mindenkori átlagbérhez kötődjön (annak háromszorosa legyen), és szűnjön meg a számla nélküli költségtérítés. Szintén kezdeményezik, hogy az önkormányzati képviselők számát csökkentsék a jelenlegi felére. Ha az Országgyűlés tavasszal, kétharmados többséggel elfogadja az új szabályozást, akkor már a 2010-es parlamenti választáson az új rendszer alapján lehetne voksolni - ez azonban egyelőre nem látszik valós lehetőségnek.
Ujhelyi István alelnök, a közjogi csomag témafelelőse a frakcióülés szünetében lapunknak azt mondta: a frakció egységes abban, hogy kisebb, olcsóbb és hatékonyabb parlamentre van szükség. Úgy tudjuk, a részletekben volt érdemi vita, elsősorban a kisebb fővárosi választókörzetek és a helyenként több tucat települést magában foglaló vidéki körzetek képviselői között.
Ami az önkormányzati reformot illeti, a kabinet célja, hogy szemléletbeli változásokat indítson el. Tudható ugyanis, hogy a rendszerben elsősorban nem a polgármesteri és a képviselői helyek számának csökkentéséből nyerhető érdemi forrás. Térségi összefogásra van szükség, olcsóbb rendszert a feladatok összevonása hozhat elsősorban. A Népszabadság információi szerint ehhez kapcsolódik az a válságkezelő program, amely szerdán kerül a kormány asztalára és az önkormányzatok összefogását segíti. A Kormányzati Válságmegelőző és Válságkezelő Központ nemrég Tukacs István válságügyi kormánybiztos javaslatára térségi válságkezelő alap létrehozásáról döntött, amelyben húszmilliárd forintnyi forrás szerepel, célja pedig a piacszűkülés miatt csődhelyzetbe került vállalkozások, vagy azok infrastruktúrájának megmentése. Kistérségi válságkezelő terveket készítenek majd kormányzati koordinálással az érintett településeken, bevonva nemcsak az érintett város vagy falu önkormányzatát, de a régióban érintett környező településeket is. Ehhez kapcsolódik lapunk értesülése, amely szerint harmincmilliárd forintra emelték a munkahelyek megőrzését segítő alapot. Ebből továbbra is pályázhatnak az érintettek bértámogatásra, illetve oktatási támogatásra. Eddig ötszáz munkahelyben határozták meg a limitet, ez a korlát azonban a forrással együtt most megnőtt. Az uniós pénzekből kormányzati számítások szerint huszonötezer, áttételesen hetvenötezer munkahely menthető meg - rövid távon. A programok iránti érdeklődést mutatja, hogy az OFA-forrásokra kiírt pályázati anyagot eddig 2500-an töltötték le és hatvanan pályáztak; a leadott anyagok közül csak öt volt formailag hibás.
A válságkezelő csomag adó-, szociális és foglalkoztatási rendszert érintő intézkedéseiről érdemi döntés a mai elnökségi ülésen születhet. Annak részleteit nyilvánosan a szombati választmányi ülésen ismertetheti a kormányfő. Ezt követően vasárnap újabb kormány- és frakcióülés következik, amelyen véglegesítik a számokat.