Visszaminősített kórházak
A vizsgálatban részt vevő 97 kórház 247 osztályának nagy többsége megfelelt a hatósági vizsgán, az "elbukók" problémalistáját a szakemberhiány vezeti, köztük is a legkevesebb az ápolási szakemberekből van - összegezte az eddigi eredményeket Falus Ferenc országos tiszti főorvos. A súlyponti kórházakban lényegesen kevesebb hiányosságot találtak, mint a területi intézményekben. A legtöbb "intőt" a sebészet kapta. Gyakori probléma, hogy szakorvosok helyett rezidensek gyógyítanak. Jó néhány sebészeti és égéssebészeti osztályt az ÁNTSZ ellenőrző főorvosai visszaminősítettek. Ahol ez megtörtént, a hiányosságok pótlásáig bonyolult eljárásokra nem, csak kisebb beavatkozásokra mosakodhatnak be az orvosok. A súlyosabb eseteket tovább kell küldeniük olyan helyre, ahol megvannak az ellátás biztonságos feltételei - mondta Falus Ferenc.
A tiszti főorvos hozzátette: bár elég sokat lehetett az intézmények pénzügyi gondjairól hallani, hivatala azt tapasztalta, hogy a kisebb, egymillió forint alatti nem, csak a több tízmilliós eszközpótlás okoz gondot a tulajdonosoknak. Előfordult ugyanakkor, hogy a szakemberhiány pótlása sodorta csődközeli helyzetbe a kórházat. Az orvosi munkabér piaci ára ugyanis az OEP-bevételből nem finanszírozható.
A rendszer teljes vizsgálatával az ÁNTSZ szakemberei csak 2009 végére végeznek, a tapasztalataikat viszont figyelembe veszik a nyárra tervezett új finanszírozási szerződések megkötésénél.
Az OEP regionális hivatalai júliustól újítják meg a szerződéseket a szolgáltatókkal. A közfinanszírozott intézményeknek vállalniuk kell, hogy úgynevezett finanszírozási eljárásrend alapján gyógyítanak és minőségi ellátást nyújtanak a betegeknek. Azaz: a jövőben olyan helyen, ahol nincs például a vakbélműtétekben kellő gyakorlattal bíró orvos vagy nincs elég ápolónő, viszont sok az ágyhoz kötött beteg, nem finanszírozzák majd közpénzből az ellátást. A tervek szerint a minőségi elvárást nem teljesítők első körben csak felszólítást kapnak, ha ez nem járna sikerrel, büntetnek, következő lépésként megpróbálják a súlyponti kórháznak átadni az ellátást. Ha ez nem lehetséges, pályázatot írnak ki a feladat ellátására.