Tabuk és rasszizmus nélkül
Semmi jel nem mutat arra, hogy indokolt lenne a hangulatkeltés: az elmélyülő szociális krízis ellenére az azzal kapcsolatba hozható bűnesetek száma nem ugrott meg Miskolcon - állapította meg a Roma Polgárjogi Alapítvány. Az alapítvány válságkezelő csoportja nyilatkozatokat és statisztikákat tanulmányozva, helyszíni terepszemle után jutott erre a köveztetésre.
Horváth Aladár, az alapítvány elnöke bírálta a miskolci önkormányzatot, mert húsz éve képtelen eldönteni, mit tegyen a városban lévő "zárványokkal". A sokat emlegetett Avas-lakótelepen szerinte nem romlott a helyzet, a Miskolc más részein kialakult nyomortelepeken viszont katasztrofálisak a körülmények. Ugyanez érvényes a város melletti területeken létrejött úgynevezett "vadtelepeken". Óriási feszültségek halmozódtak fel. Az elnök kitért arra is, hogy sok roma fiatal számára sajnálatos módon különféle kétes egzisztenciájú "vajdák" és cigányvezetők jelentik a (negatív) mintát. Hangsúlyozta: a rasszista megközelítést elutasítva az alapítvány partner abban, hogy nyíltan, tabuk nélkül vitassa meg a súlyos problémákat.
A városi rendőrkapitányt - mint ismeretes - a sokak által cigányellenesnek minősített kijelentései miatt először elmozdították tisztségéből, majd rövid időn belül visszahelyezték posztjára.
Iványi Gábor metodista lelkész elhibázott és kapkodó döntésnek nevezte a kapitány visszahelyezését, de ha már így alakult, javasolta, hogy "folytassák a kapkodást", és hasonló gyorsasággal mentsék fel tisztségéből. Nem puszta elszólás volt, amit a kapitány mondott - közölte. Iványi Gábor is számon kérte a város vezetőin az elmulasztott szociális intézkedéseket. Az a sokfelé tapasztalható módszer, hogy a szegényeket igyekeznek kitolni a településről, nem méltó egy "európaiságával és kereszténységével hencegő országhoz" - jegyezte meg a lelkész.
Horváth Aladár szavaiból kiderült, hogy ő már azzal is elégedett lenne, ha a kapitány a nyugdíjazását kérné. Az ügy azonban messze túlmutat egy városi rendőrkapitány személyén. Hiszen - folytatta - a miskolci eset kapcsán széles körű egyetértés alakult ki arról, hogy a "cigányok bűnözők, és társadalmi felesleget alkotnak". Úgy látszik, ez a vélekedés nemcsak a szélsőjobb, hanem a mérsékelt jobboldal és a szocialista szavazóbázisban is gyökeret vert.
A társadalmi feszültségek területileg és etnikailag is koncentrálódnak. A Roma Polgárjogi Alapítvány egyebek mellett állami, önkormányzati költségvetésből finanszírozott, szigorú pénzügyi felügyelet mellett működő, alacsony iskolai végzettségű embereket foglalkoztató szociális szövetkezetek létrehozását indítványozza. Az alapítvány a miniszterelnöknek is elküldi javaslatait.
Horváth Aladár kérdésünkre közölte: ha a kormány nem képes orvosolni a helyzetet, nemzetközi vizsgálatot kezdeményeznek annak megállapítására, hogy Magyarország mennyiben tesz eleget kötelezettségeinek. Reméljük - mondta -, hogy a politika felül tud emelkedni az "iszonytatóan cigányellenes közhangulaton". Horváth Aladár szerint a nemzetközi vizsgálat egyébként is csak figyelemfelhívásnak lenne jó: a problémákat máshol nem lehet megoldani, csak itthon.