Hivatal a korrupció ellen?
A hivatal vesztegetés vagy más bűncselekmény észlelése esetén feljelentést tesz, máskor maga bírságolhat. Védi a bejelentőket, sőt, ha a tőlük szerzett információ alapján eljárás indul, és bírságot szabnak ki, ennek arányában jutalmazza is őket. Meghatározott időtartamra már azokat a cég-, illetve intézményvezetőket is eltilthatja tisztségüktől, akik csak tudván, hogy szabálytalanul működik vezetésükkel a szervezet, eltűrték ezt.
A Közérdekvédelmi Hivatal az elképzelés szerint független lesz, amit az biztosít, hogy feladatait törvény határozná meg, elnökét a kormányfő és a köztársasági elnök együttes jelölése alapján az Országgyűlés választaná meg, egyszerű többséggel.
A kormány - mintegy erkölcsi bázisként a hivatalhoz - parlamenti határozattal közigazgatási etikai kódexet léptetne életbe. Ebben becsületességet, pártsemlegességet és tárgyilagosságot várnak el a közszolgálatban dolgozóktól, és általános jellegű tilalmat fogalmaznának meg bármilyen előny - legyen az pénz, értéktárgy vagy akár egy ígéret - elfogadására. Nem volna elég, hogy valaki becsületes marad, amennyiben nem jelenti, ha valaki meg akarta vesztegetni.
Változtatnak a lobbizás szabályain: a döntéshozó szervek tisztségviselőinek nem csupán a lobbisták, hanem minden más szervezet - gazdasági társaságok, társadalmi szervezetek, szakszervezetek - ilyen irányú tevékenységéről is be kell számolniuk, amit később a nyilvánosság számára is elérhetővé kell tenni.
A betegek egynegyede ad hálapénzt Magyarországon, derül ki egy friss felmérésből, átlag 4300 forintot. Arról még nincs információnk, hogy a hálapénz ügyét a Közérdekvédelmi Hivatal feladatai közé sorolják-e.