Nem agyvérzés - gyilkosság
Január 14-én, a pécsi Frankel Leó utca 2. számú ház lakóinak feltűnt, hogy napok óta nem látják az egyik földszinti lakás egyedül élő lakóját, a 67 éves F. Dénesnét, vagy ahogy mindenki ismerte, Kati nénit. A szomszédok felhívták a rendőrséget, s azt a tanácsot kapták: törjék fel az asszony lakását. A szomszédok felfeszítették az ajtót, s azt látták, hogy az idős asszony hason fekszik a földön, mozdulatlanul. Hívták a mentőket, akik meggyőződtek arról, hogy meghalt. Értesítették Kati néni háziorvosát, aki azt állapította meg, az asszony halálának oka: agyvérzés.
Kati nénit elszállították a Baranya Megyei Kórházba, és két nappal később - a háziorvos utasítására - megkezdték a boncolását. Pontosabban: csak kezdték volna.
- Azonnal láttuk, hogy az asszony bűncselekmény áldozata lett, miután a mellkasán több szúrt sebet találtunk - mondja Hegedűs Géza, a kórház patológus főorvosa. - Értesítettük a rendőrséget, a boncolást már az ő orvos szakértőjük végezte. Hegedűs Géza nem akarja minősíteni a háziorvost, de annyit azért megjegyez: ilyen szakmai melléfogással még nem találkozott. Ugyanezt erősíti meg Fellegi Norbert, a megyei rendőr-főkapitányság osztályvezetője: - Az asszonyon tizenöt késszúrást talált a szakértő. Erről értesülve átkutattuk a lakását, de a rokonság addigra már kitakarított, így az esetleges nyomok eltűntek. Érthetetlen, hogy a háziorvos miért nem gyanakodott bűncselekményre, hiszen az asszony sok vért veszített.
Dakos József Baranya megyei rendőrfőkapitány feljegyzéssel élt az ÁNTSZ-nél, s azt kérte, vizsgálják meg, mulasztott-e az orvos. A főkapitány arra a kérdésünkre, hogy a mentők hibáztak-e, amikor nem gyanakodtak bűncselekményre, azt válaszolta: a mentőknek nem kell vizsgálni a halottakat. Török Katalin, a pécsi tisztiorvosi szolgálat vezetője azt ígéri, hogy nyolc napon belül kivizsgálják az ügyet. Ha bebizonyosodna, hogy az orvos mulasztott, a legsúlyosabb esetben azzal sújthatják, hogy megvonják a működési engedélyét. Ezt azonban az általunk megkérdezett pécsi orvosok elképzelhetetlennek tartják.
D. Andrást, az ügyben érintett háziorvost az őt ismerő kollégái jó szakemberként jellemezték. Azt viszont senki sem értette, hogy az egyetemen 2001-ben diplomázó kolléga miként tévedhetett ekkorát. Ennek megértésében D. András sem segített. Amikor telefonon elértük, hiába kértünk találkozót, elzárkózott ettől. Csak anynyit közölt: addig nem mond semmit, amíg a vizsgálat tart.
A Frankel Leó utcai ház lakói azt mondják: Kati nénit mindenki szerette. A férjét öt éve veszítette el, három lánya és egy fia van. A házbeliek ugyanakkor védik az orvost, akit udvariasnak, figyelmesnek írnak le, és jó szakembernek tartják. Ha kell, nyilvánosan is kiállnak mellette.
A Frankel Leó utca a meszesi lakótelep tengelyében fut. E lakótelep kétemeletes, "Sztálin-barokk" házai egykor a bányászoknak épültek. Az elszegényedett városrészben ma nagy a munkanélküliség. Sok erre a betörés.
- A gyilkosság óta félnek az itt élők - állítja az áldozat egyik hetvenéves ismerőse. - Félnek és rémeket látnak. Az egyik velem egykorú nő ma azzal jött, hogy az este látta Katit. Mondtam neki: döntsd el, mi vagy, bolond vagy vak. Én láttam, hogy a Kati halott.
A meszesi gyilkosságnak jelenleg nincs gyanúsítottja.